Ցեղասպանության համար պատասխանատու է նաև Իսրայելը. Արցախի նախագահն Ադրբեջանին ԱԹՍ-ների վաճառքի մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի համոզմամբ` Իսրայելի իշխանությունները տեղյակ են, որ Ադրբեջանին վաճառված իրենց անօդաչու թռչող սարքերը հարձակողական նպատակներով օգտագործվում են Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հարությունյանն ասաց հոկտեմբերի 11-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ (2016թ.-խմբ.) Իսրայելի իշխանությունը ոչ միայն տեղյակ էր, որ օգտագործում են ոչ թե պաշտպանողական, այլ հարձակողական նպատակներով, այլև Իսրայելից եկած մասնագետներն էին այն ժամանակ օգտագործում դրանք: Այդ պատճառով, Իսրայելի իշխանությունը, եթե ասեր, որ տեղյակ չեն, դա հերթական ծաղրանքը կլիներ մարդկության նկատմամբ: Իհարկե, տեղյակ են և շարունակում են այսօր մատակարարել, և այս ցեղասպանության համար պատասխանատու է նաև Իսրայելի իշխանությունը, մի ժողովրդի, որն ապրել է ցեղասպանություն»,- ասաց Հարությունյանը:
Արցախի նախագահը հավելեց, որ աշխարհում փողն է տիրում, և Իսրայելի ղեկավարության կողմից իրականացվող այդ քայլերը հերթական ապացույցն են, որ փողի համար ոտնահարվում են ոչ միայն մարդկային արժեքները, այլև Աստծո կողմից պարտադրված արժեքները:
Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ տեղյակ է ոչ միայն Իսրայելի իշխանությունը, այլև բոլոր իշխանությունները, որոնք զենք են մատակարարում Ադրբեջանին և շարունակում են մատակարարել:
Ադրբեջանը հոկտեմբերի 10-ին մի քանի անգամ խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` հարվածներ հասցնելով Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտին, Շուշի և Մարտունի քաղաքներին:

Artsakh slams Israel for responsibility in Azeri genocidal attack
STEPANAKERT, OCTOBER 11, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan is certain that the Israeli government is well aware that the Israeli-made UAVs they sold to Azerbaijan are being used for attacks on the civilian population of Artsakh.
“Back during the April war in 2016 not only was the Israeli government aware that they are using it not for defensive but for offensive goals, but specialists from Israel were the ones operating these drones. That’s why if the Israeli government was to say that they aren’t aware it would be yet another mockery against humanity. Of course they know and they continue supplying them, and the Israeli government, the government of a people who went through genocide themselves, is also responsible for this genocide,” he said.
President Harutyunyan said money rules the world and that these actions of the Israeli government are yet another proof that not only are human values disregarded for money, but also values of God.
Harutyunyan said the governments of all countries that sell weapons to Azerbaijan are aware that Azeris are using these weapons against civilians of Artsakh.