Հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ Գյանջայի օդանավակայանում եղել է առնվազն երկու թուրքական F-16. լուսանկար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «New York Times» հետաքննող լրագրող Քրիստիան Թրիբերտը «Թվիթեր»-ի իր էջում արբանյակային լուսանկար է հրապարակել Գյանջայի ռազմական ավիաբազայից, որտեղ հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ երևում են նվազագույնը երկու թուրքական F-16 կործանիչները:
«Կործանիչները, ամենայն հավանականությամբ, շահագործվում են թուրքական օդուժի կողմից CN-235 բեռնատար ինքնաթիռի հետ միասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` գրել է Թրիբերտը:
Ավելի վաղ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Արցախի Հանրապետության դեմ հարձակողական օպերացիայի օդային ղեկավարումը հանձնել է Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին:
Հոկտեմբերի 4-ին Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտնել է, որ հայկական կողմը հարվածներ է հասցրել Գյանջայի օդանավակայանին: «Գյանջայի ռազմական օդանավակայանը հօդս ցնդեց»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել էր  Պողոսյանը:

There were at least two Turkish F-16 fighter jets in Ganja airport before it was blown up
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Investigative reporter of New York Times Christiaan Triebert has published a satellite photo of Ganja military airport in Azerbaijan, where by October 3 at least two Turkish F-16 fight jets can be seen.
‘’The fighter jets together with the CN-235 transport aircraft are in all probability used by the Turkish air force’’, ARMENPRESS reports he wrote.
Earlier the Defense Ministry of Armenia had announced that the Turkish military has taken over the air operations of Azerbaijan against Artsakh. An F-16 fighter jet downed an Armenian SU-25 on September 29 in the Armenian air force. The pilot could not survive.
On October 4 Artsakh President’s spokesperson Vahram Poghosyan said that the Armenian side has struck Ganja airplane, adding that it no longer exists.