Պուտինը ԼՂ գոտում հնարավորինս արագ կրակի դադարեցման անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունները ողբերգական բնույթ ունեն և մտահոգված է տեղի ունեցող զարգացումներով:
«Եվ Ադրբեջանը, և Հայաստանը, Լեռնային Ղարաբաղը տարածքներ են, որտեղ մեզ օտար մարդիկ չեն ապրում: Բավական է նշել, որ Ռուսաստանում բնակվում է շուրջ 2 միլիոն Ադրբեջանցի և, մեր հաշվարկներով, 2 միլիոնից ավելի հայ: Ռուսաստանի բազմաթիվ քաղաքացիներ սերտ, բարեկամական, անգամ ազգակցական կապեր ունեն երկու հանրապետություններում էլ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հակամարտությունը կդադարեցվի. «Դրա վերջնական պարպումը, ըստ ամենայնի, դեռ հեռու է, սակայն մենք, և ես կրկին ցանկանում են այդ մասին ասել, կոչ ենք անում կրակի դադարեցմանը: Դա պետք է անել հնարավորինս արագ»:
Ռուսաստանի նախագահն այս հայտարարություններն արել է ծննդյան օրվա առթիվ ռուսական պետական հեռուստաընկերությանը՝ «Ռոսիա 1»-ին տված հարցազրույցում:

Putin sees need for ceasefire in NK conflict zone as quickly as possible
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin said the events taking place in Artsakh (Nagorno Karabakh) are of a tragic nature, expressing his concern over the ongoing developments.
“People living in Azerbaijan, Armenia and Nagorno Karabakh are not strangers to us. It’s enough to state that nearly 2 million Azerbaijanis and, according to our calculations, more than 2 million Armenians live in Russia. Many Russian citizens have close, friendly and even kinship ties in both republics”, the Russian President said in an interview on Russia-1 TV channel.
Putin expressed hope that the conflict will end soon. “Apparently, this is still a long way off, but we and I want to say this again, we urge ceasefire. This must be done as quickly as possible”, he added.