«Ֆիթչ»-ը վերանայել է Հայաստանի՝ արտարժույթով թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆիթչ» վարկանշային կազմակերպությունը իջեցրել է Հայաստանի՝ արտարժույթով թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը (IDR) ՝ «BB-» - ից դարձնելով «B +»՝ կայուն հեռանկարով: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ վարկանիշային կազմակերպության կայքից:
«Ֆիթչ»-ն այժմ ակնկալում է, որ պետական պարտքը կլինի շատ ավելի բարձր մակարդակի վրա: Վարկանիշային կազմակերպությունը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրացումը ևս բացասաբար է ազդում տնտեսության վրա:
«Ֆիթչ» - ը կանխատեսում է, որ այս տարի Հայաստանի տնտեսության անկումը կլինի  6.2 տոկոս : Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է 6.4 տոկոսով: Վարկանիշային կազմակերպությունը կանխատեսում է, որ այս տարի բյուջեի պակասուրդը՝ ավելի շատ ծախսերով պայմանավորված, կաճի՝ հասնելով ՀՆԱ-ի 7.6 տոկոսին՝ նախորդ տարվա 0.8 տոկոսի համեմատ:
Կազմակերպությունից նշել են նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղում վերջին լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններն ավելի ինտենսիվ են, քան 2016-ի վերջին խոշոր առճակատումը: Իսկ Թուրքիայից Ադրբեջանին տրվող  աջակցությունը մեծացնում է անորոշությունը և ռիսկը, որ հակամարտությունն այս անգամ ավելի շատ կձգձգվի:
Հայաստանի վարկանիշների վերաբերյալ հերթական ամփոփումը պետք է հրապարակեր հոկտեմբերի 2-ին, սակայն ինչպես նշում են կազմակերպությունից՝ ստիպված են եղել հետաձգել մինչև հոկտեմբերի 5-ը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շփման գծի երկայնքով լայնածավալ ռազմական գործողությունները հաշվի առնելու հետ կապված:

Fitch пересмотрел долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Армении в иностранной валюте
Международное рейтинговое агентство Fitch понизило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (IDR) Армении в иностранной валюте с «BB-» до «B+» со стабильным прогнозом. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Fitch Ratings.
Fitch теперь ожидает, что государственный долг будет на гораздо более высоком уровне. Рейтинговое агентство отметило, что обострение конфликта в Нагорном Карабахе также негативно сказывается на экономике.
Fitch прогнозирует, что в этом году экономика Армении сократится на 6,2%. Индекс экономической активности снизился на 6,4%. Рейтинговое агентство прогнозирует, что дефицит бюджета в этом году увеличится из-за увеличения расходов, достигнув 7,6% ВВП по сравнению с 0,8% в прошлом году.
Организация также отмечает, что недавние крупномасштабные боевые действия в Нагорном Карабахе более интенсивны, чем последнее крупное противостояние в 2016 году. А поддержка Азербайджана Турцией увеличивает неопределенность и риск того, что на этот раз конфликт затянется.
Очередная сводка рейтингов Армении должна была быть опубликована 2 октября, но, по заявлению организации, пришлось отложить ее до 5 октября из-за широкомасштабных боевых действий на линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта.