Դավիթ Տոնոյանն ԱՄՆ դեսպանին ներկայացրել է ռազմական գործողությունների ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հոկտեմբերի 5-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների ներկայիս ընթացքը և ընդգծել Թուրքիայի աննախադեպ անմիջական ներգրավվածությունն ու աջակցությունը ադրբեջանական կողմին։ Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է  նաև, որ իրավիճակի այս տեմպերով զարգացումը աղետալի կլինի ամբողջ տարածարջանի համար:
ԱՄՆ դեսպանն իր անհանգստությունն է հայտնել ռազմական գործողությունների ընթացքում հումանիտար խնդիրների լուծված չլինելու կապակցությամբ, ինչի առնչությամբ Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ դրանք չեն կարգավորվում հակառակ կողմի շահագրգռվածության բացակայության պատճառով:

Давид Тоноян представил послу США ход военных действий
Министр обороны Армении Давид Тоноян 5 октября принял чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Линн Трейси. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МО Армении.
Министр обороны представил нынешний ход военных действий и подчеркнул беспрецедентную непосредственную вовлеченность и содействие Турции азербайджанской стороне. Давид Тоноян подчеркнул также, что развитие ситуации такими темпами может оказаться катастрофическим для всего региона.
Посол США выразила обеспокоенность в связи с нерешенностью гуманитарных проблем в ходе военных действий, в связи с чем Давид Тоноян отметил, что они не регулируются из-за отсутствия заинтересованности противоположной стороны.