Պուտինն Արմեն Ջիգարխանյանին շնորհավորել է 85-ամյակի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել Է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ռեժիսոր, թատրոնի եւ կինոյի դերասան Արմեն Ջիգարխանյանին 85-ամյակի առթիվ: Շնորհավորական հեռագիրը հոկտեմբերի 3-ին հրապարակվել Է Կրեմլի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դերասանի եւ ռեժիսորի տաղանդը, անդադրում ստեղծագործական որնումն ու սիրված գործով խանդավառությունը երկար տարիների ընթացքում ձեզ օգնում են ոգեշնչված աշխատելու, իրականացնելու ծրագրված պլաններն ու մտահղացումները: Այդքան հագեցած պրոֆեսիոնալ ուղին արժանի Է խորն, անկեղծ ճանաչման»,- նշել Է պետության ղեկավարը:
Պուտինը նաեւ Ջիգարխանիային մաղթել Է հաջողություններ եւ առողջություն:
Արմեն Ջիգարխանյանը ռուսաստանցի դերասան Է, ԽՄՀՄ ժողովրդական արտիստ (1985):
Մայակովսկու անվան դրամատիկական թատրոնի դերասան (1969 – 1996), Արմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարած Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնի հիմնադիր եւ նախագահ (2015-ից):
Նկարահանվել Է «Բարեւ, ես եմ», «Անորսալիների նոր արկածները», «Պարտիզպանի շունը» եւ այլ ֆիլմերում:
Արմեն Ջիգարխանյանը պարգեւատրվել Է «Հայրենիքի հանդեպ վաստակի համար II, III եւ IV աստիճանների շքանշաններով (2010, 1995, 2005), Պատվո շքանշանով (Հայաստան, 2010): Նշվել Է ՌԴ-ի նախագահի շնորհակալությամբ (2002): Բացի դրանից թատերական առաջատար մրցանակների դափնեկիր Է, որոնց թվում են «Ոսկե դիամակը» եւ «Բյուրեղապակե Տուրանդոտը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Путин поздравил Армена Джигарханяна с 85-летием
Президент РФ Владимир Путин поздравил народного артиста СССР, режиссера, актера театра и кино Армена Джигарханяна с 85-летием. Поздравительная телеграмма опубликована в субботу на сайте Кремля, передает Арменпресс.
"Талант актера и режиссера, неустанный творческий поиск и увлеченность любимым делом на протяжении многих лет помогают вам вдохновенно трудиться, воплощать в жизнь намеченные планы и замыслы. Столь насыщенный профессиональный путь достоин глубокого, искреннего признания", - отметил глава государства.
Путин также пожелал Джигарханяну успехов и здоровья.
Армен Джигарханян - российский актер, народный артист СССР (1985). Актер Московского драматического театра им. Маяковского (1969-1996), основатель и президент Московского драматического театра под руководством Армена Джигарханяна (2015-н. в.). Снимался в фильмах "Здравствуй, это я!", "Новые приключения неуловимых", "Собака на сене" и др.
Армен Джигарханян награжден орденами "За заслуги перед Отечеством" II, III и IV степеней (2010, 1995, 2005), Почета (Армения, 2010). Отмечен благодарностью президента РФ (2002). Помимо этого, является лауреатом ведущих театральных премий, среди которых "Золотая маска" и "Хрустальная Турандот".