Դեն Բիլզերյանի ընտանիքը «Հայաստան» հիմնադրամին 250 հազար դոլար կնվիրաբերի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկահայ միլիոնատեր, համացանցի աստղ Դեն Բիլզերյանը, նրա եղբայր Ադամն ու հայրը՝ Փոլը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին 250 հազար դոլար նվիրատվություն կկատարեն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դեն Բիլզերյանը, համացանցում ունենալով 35 մլն հետևորդ, նրանց պարբերաբար պատմում է Հայաստանի մասին։
Բիլզերյանները 2018 թվականին, ամռանն այցելել էին Արցախ, որտեղ հանդիպել էին սահմանին կանգնած զինվորներին։
«Ես շատ հիասթափված եմ, որ Ադրբեջանը որոշել է հարձակվել հայ ժողովրդի վրա։ Սա ահավոր է, երիտասարդ տղաները զոհվում են: Ցավոք, երկիրը պետք է պաշտպանի իրեն, և ժողովուրդը մեկնում է սահման պատերազմելու»,- «USArmenia»-ի ուղիղ երթերում ասաց Փոլ Բիլզերյանը, որի նախնիները Ցեղասպանությունից հետո գաղթել են ԱՄՆ Արևմտյան Հայաստանի Խարբերդ նահանգից։
Փոլ Բիլզերյանը հույս հայտնեց, որ սահմանին կանգնած բոլոր զինվորները կհաղթահարեն ամեն ինչ և կպաշտպանեն իրենց տունը։
Ադամը նույնպես շատ մտահոգված է տեղի ունեցող իրադարձություններով։
«Արցախը շատ գեղեցիկ է, մենք ընտանիքով այցելել էինք 2 տարի առաջ։ Դա հիանալի ճամփորդություն էր  և ես իրոք հաճույք էի ստանում։ Այժմ շատ մտահոգված եմ»,- ասաց Ադամ Բիլզերյանը։
Փոլ Բիլզերյանն ուղիղ եթերում հայտարարեց, որ ինքը, Դենը և Ադամը, Համահայկական հիմնադրամին ուղարկելու են 250 հազար ԱՄՆ դոլար նվիրատվություն։
Փոլ Բիլզերյանը հայտնեց, որ իր ընկերոջ հետ պատրաստվում էր հուլիսին այցելել Հայաստան, սակայն COVID-19-ը խանգարել է նրա պլաններին, սակայն, երբ կրկին հնարավոր լինի, ինքն անպայման կգա ՀՀ և իր հետ կբերի ընտանիքի անդամներին։
2018 թվականի օգոստոսի 27-ին Դեն և Ադամ Բիլզերյանները ստացել էին ՀՀ քաղաքացիություն։
Համահայկական հիմնադրամը դրամահավաք է նախաձեռնել «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» խորագրով։

Dan Bilzerian’s family announces donations to Armenia and Artsakh amid Azeri attacks
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. The Armenian-American internet personality and entrepreneur Dan Bilzerian, his brother Adam and father Paul, will donate 250,000 dollars to the Hayastan All-Armenian Fund which is currently raising funds to support Artsakh in the ongoing Azeri attacks.
Back in 2018 the Bilzerians visited Armenia and obtained Armenian citizenship and visited the troops in Artsakh. (pictured above)
“I am very disappointed that Azerbaijan decided to attack the Armenian people. This is terrible, young people are dying. The country has to defend itself and the people are heading to the border to war,” Paul Bilzerian told USArmenia in a live interview. Paul Bilzerian’s ancestors survived the Armenian Genocide and settled in the US in the previous century.
Adam Bilzerian also expressed deep concern.
“Artsakh is a very beautiful place, we made a family visit there two years ago. It was a wonderful trip and I really enjoyed it a lot. I am very concerned now,” Adam said.
Paul Bilzerian then announced that their family will donate 250,000 dollars to the Hayastan Fund.
He said he was planning to visit Armenia in July but the trip was delayed due to the COVID-19 pandemic. He said their family will visits Armenia whenever possible.