Գլխավոր գործոնն Ադրբեջանի ղեկավարության խելքի բացակայությունն է. Արցախի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի ավարտի համար գլխավոր գործոնը համարում է Ադրբեջանի ղեկավարության խելքի բացակայությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հարությունյանն ասաց սեպտեմբերի 30-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ թվելով այն գործոնները, որոնք կարող են հանգեցնել պատերազմի ավարտին:
«Առաջին գլխավոր գործոնը դա խելքի գործոնն է, որը բացակայում է թշնամու ղեկավարության մոտ: Պատերազմը կավարտվի, երբ Ադրբեջանի ժողովուրդը հասկանա, որ ունի հակաադրբեջանական իշխանություն»,- ասաց Հարությունյանը:
Արցախի նախագահը շեշտեց, որ պատերազմն ավարտվելու է Ադրբեջանի պարտությամբ, իսկ հետևանքները շատ ծանր են լինելու այն սանձազերծած երկրի համար:
«Հետևանքները` հազարավոր կամ տասնյակ հազարավոր զոհեր իրենց կողմից, բազմակի անգամ ավելի շատ վիրավորներ: Տնտեսության քայքայում, որը տասնամյակներ վերականգնել հնարավոր չի լինելու: Ադրբեջանի ժողովուրդը տասնամյակներ շարունակ ունենալու է սոցիալական լուրջ խնդիրներ և լարվածություն, իսկ նավթի պաշարները նվազում են, ֆինանսական ռեսուրսները վերջանում են: Հասկանում ենք, որ պետք է արդարացնեն այս ժամանակահատվածում փոշիացված հարյուրավոր միլիարդավոր դոլարները»,- նշեց նախագահը:
Հարությունյանը հավելեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ դատաստանը տեսնելու է հենց Ադրբեջանի ժողովուրդը:

Главный фактор - отсутствие разума у руководства Азербайджана: президент Арцаха
Президент Арцаха Араик Арутюнян считает главным фактором для прекращения развязанной Азербайджаном крупномасштабной войны наличие разума у руководства Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, Арутюнян сказал об этом на пресс-конференции 30 сентября, перечислив факторы, которые могут привести к окончанию войны.
«Первый важный фактор - это недостаток разума, их не хватает руководству врага. Война закончится, когда народ Азербайджана поймет, что у него антиазербайджанские власти», - сказал Арутюнян.
Президент Арцаха подчеркнул, что война закончится поражением Азербайджана, и последствия будут очень тяжелыми для страны, развязавшей ее.
«Последствия - тысячи или десятки тысяч жертв с их стороны, в несколько раз больше раненых. Экономический коллапс, который не удастся восстановить на протяжении десятилетий. У народа Азербайджана на протяжении десятилетий будут серьезные социальные проблемы и напряженность, а запасы нефти сокращаются, финансовые ресурсы истощаются. Мы понимаем, что они должны оправдать разбазаривание сотен миллиардов долларов за этот период», - сказал президент.