Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այլ լուծում չունի, քան խաղաղ կարգավորումն է. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում սկսված ռազմական գործողությունների առաջին րոպեներից հետևում է իրադարձություններին և մշտական կապի մեջ է հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր պետությունների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ռուսաստանն առաջին րոպեներից աշխատանքներ է տանում, բոլոր կողմերի հետ կապի մեջ է, այդ թվում այն երկրների, որոնք այսպես կամ այնպես ներգրավված են: Ամեն ինչ արվում է, որպեսզի օգնենք երկրներին` կարգավորել այս հակամարտություն և վերադառնալ խաղաղ բանակցություններին»,- ասել է Զախարովան:
ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշեց, որ խնդիրը չունի այլ լուծում, բացի խաղաղ կարգավորումից:
«Պատերազմում են երիտասարդները և, ցավոք, զոհվում են նրանք, ովքեր դեռ չեն էլ սկսել ապրել: Իմ ցավակցությունն եմ հայտնում զոհվածների ընտանիքներին: Եթե ինձ կախարդական փայտիկ տային և հարցնեին, թե ինչ կցանկանայիր, ես կասեի, որ ցանկանում եմ խաղաղ ճանապարհով լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Սա իմ անկեղծ ցանկությունն է»,- նշել է Մարիա Զախարովան:

Peaceful settlement to NK conflict has no alternative – Zakharova
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Russia has been following the developments since the first minute of the outbreak of military operations on Artsakh-Azerbaijan contact line and has been in constant touch with the all the countries involved in the conflict, ARMENPRESS reports official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said told TASS.
‘’Russia has been making efforts from the first minutes, is in touch with all the sides that are in somehow involved in the conflict. Everything is done to help the countries to settle this conflict and return to peaceful negotiations’’, Zakharova said.
She noted that the peaceful settlement of the conflict has no alternative.
‘’Unfortunately, young people die in the war, I offer my condolences to the families of the victims. If I were given a magic stick and asked what I would like to do, I would say I wish to solve Nagono Karabakh conflict peacefully. This is my sincere wish’’, Maria Zakharova said.
According to the latest data, the Azerbaijani side has suffered more than 790 human losses and 1900 wounded as a result of its aggression. The Artsakh side has destroyed a total of 7 Azerbaijani attacking helicopters, 75 UAVs, 137 tanks and armored vehicles, 82 vehicles, 3 heavy engineering armored equipment, 1 aircraft, as well as 2 TOS-1A heavy artillery systems, 1 Smerch and 1 Uragan multiple rocket launch systems.