Արցախի ՄԻՊ-ը հրապարակել է քաղաքացիական բնակչության շրջանում 4 զոհվածների անունները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչությանըադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորելու դեպքերի վերաբերյալ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից մեկնարկած փաստահավաք առաքելության ընթացքում պարզվել է զոհված չորս քաղաքացիական անձի անուն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը և տեղեկացրել, որ քաղաքացիները զոհվել են ադրբեջանական հրետակոծությունների ու ԱԹՍ-ների հարվածների հետևանքով՝ բնակավայրերում:
«Սպանվել է երեք իգական սեռի ներկայացուցիչ՝ 9, 59, 79 տարեկան և մեկ 24 տարեկան տղամարդ: Երեքը զոհվել են հրետակոծությունից, մեկը՝ ԱԹՍ հարվածից՝ Մարտունիում, Հադրութում և Մարտակերտում»,- նշել է Բեգլարյանը:
Անունները ներկայացվում են ստորև.
1. Վիկտորիա Գևորգյան, Մարտունի քաղաք, ծնվել է 2011թ., սպանվել է հրետակոծության հետևանքով իրենց տան բակում: Միաժամանակ վիրավորումներ են ստացել նաև Վ. Գևորգյանի մայրն ու եղբայրը:
2. Էլլադա Բալայան, Մարտունի քաղաք, ծնվել է 1961թ., սպանվել է հրետակոծության հետևանքով իր տան բակում:
3. Լեսմոնիա Ստեփանյան, Հադրութ քաղաք, ծնվել է 1941թ., սպանվել է անօդաչու թռչող սարքի հարվածից իր բնակարանում: Լ. Ստեփանյանը 1992թ. կրկին իր տան բակում ականի պայթյունից կորցրել էր ձեռքը, այնուհետև պատերազմում զոհվել է նրա որդին:
4. Էրիկ Գրիգորյան, Ստեփանակերտ քաղաք, ծնվել է 1996թ., սպանվել է հրետակոծության հետևանքով Մարտակերտի շրջանի Մեծ շեն գյուղի մոտակայքում:
Պաշտպանը շարունակում է փաստահավաք առաքելությունը, որի շրջանակներում արձանագրվել է ավելի քան 30 քաղաքացիական անձի վիրավորում, 4 զոհ և մեծածավալ գույքային ու ենթակառուցվածքային վնասներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ ագրեսիվ հարձակումների հետևանքով վիրավորների թվում ևս կան կանայք, երեխաներ ու տարեցներ։
«Ակնհայտ է, որ վտանգված է կանանց, երեխաների, տարեց մարդկանց կյանքը, որովհետև մահացած մարդկանց թվում կա և կին, և երեխա և տարեց մարդ»,- նշեց Թաթոյանը։
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով առաջին զոհերը եղել են Մարտունու շրջանում՝ մեկ կին և մեկ երեխա, ընդհանուր առմամբ զոհվել է 4 քաղաքացի՝ 2 երեխա, 1 կին և 1 տղամարդ: Հայկական կողմն ունի 84 զոհ և կա շուրջ 120 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ Հակառակորդը հրետակոծել է նաև դպրոցներ, ներառյալ Ստեփանակերտում։
Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային ավելի քան 400 կորուստ: Հակառակորդը կորցրել է 50 անօդաչու թռչող սարք, 5 ուղղաթիռ, 80 զրահատեխնիկա, 1 ինքնաթիռ, 82 ավտոտրանսպորտ:

Омбудсмен Арцаха опубликовал имена 4 погибших среди гражданского населения
При установлении фактов по случаям нападений вооруженных сил Азербайджана на гражданское население Республики Арцах, проводимому Защитником прав человека Арцаха, были выяснены имена четырех мирных жителей.
Как сообщает «Арменпресс», омбудсмен Арцаха Артак Бегларян заявил, что граждане погибли в результате азербайджанского обстрела и ударов БПЛА по населенным пунктам.
“Убиты женщины 59, 79 лет, ребенок 9 лет и один 24-летний мужчина. Трое погибли при артобстреле, один - от удара БПЛА, это жители Мартуни, Гадрута и Мартакерта”, - отметил Бегларян.
Ниже приводятся имена погибших.
- Виктория Геворгян, город Мартуни, 2011 г. р. Погибла во дворе своего дома в результате артобстрела. В то же время ранения получили также ее мать и брат.
- Эллада Балаян, город Мартуни, 1961 г. р. Погибла во дворе своего дома в результате обстрела.
- Лесмония Степанян, город Гадрут, 1941 г. р. Погибла в своей квартире в результате удара беспилотника. В 1992 г. в результате взрыва мины во дворе своего дома она потеряла руку, затем на войне погиб ее сын.
- Эрик Григорян, город Степанакерт, 1996 г. р. Погиб в результате артобстрела близ села Мец Шен Мартакертского района.
Омбудсмен продолжает миссию по сбору фактов, в рамках которой было зафиксировано ранение более 30 гражданских лиц, 4 погибших и масштабные имущественные и инфраструктурные потери.
Омбудсмен Армении Арман Татоян на пресс-конференции отметил, что в числе раненых вследствие агрессивных нападений есть также женщины, дети и пожилые люди.
“Очевидно, что под угрозой находится жизнь женщин, детей, пожилых людей, поскольку среди умерших есть и женщина, и ребенок, и пожилой человек”, - отметил Татоян.
Ранним утром 27 сентября Азербайджан по всей линии соприкосновения с Арцахом начал вести активный обстрел. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, в том числе и столица Степанакерт. Первые жертвы нападения Азербайджана среди мирного населения были в Мартунинском районе: погибли женщина и ребенок. 28 сентября погиб еще один ребенок. С армянской стороны есть 84 погибших и около 120 раненых с повреждениями различной степени тяжести. Противник обстреливал также и школы, включая и школы Степанакерта. В Республике Армения и в Арцахе объявлено военное положение и всеобщая мобилизация. В результате военных действий, развязанных Азербайджаном в направлении Арцаха, на данный момент, согласно уточненной информации, азербайджанская сторона понесла более 400 человеческих потерь. Согласно сведениям, уточненным на данный момент, ВС Азербайджана потеряли 5 вертолетов, 50 БПЛА, 80 единиц бронетехники, включительно 1 танк, 82 единицы автотранспорта, 1 самолет.