Միջազգային մամուլն անդրադառնում է շփման գծում տիրող իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային մամուլն անդրադառնում է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած բախումներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալությունն անդրադարձ է կատարել շփման գծում տիրող իրավիճակին:
Մեջբերվել է ՀՀ ՊՆ հայտարարությունը երկու զոհերի ու խաղաղ բնակչության կրակի տակ լինելու մասին: Մեջբերվել է նաև Ադրբեջանի հայտարարությունը իրենց ուղղաթիռի կործանման մասին: Ավելի ուշ կայքը նշել է նաև ԼՂ-ում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին:
Euronews.-ը գրում է շփման գծում ադրբեջանական ու հայկական ուժերի թեժ մարտերի մասին և մեջբերում ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանի «Ֆեյսբուք»-ի էջում կատարած գրառմանը, որով հավաստվում է, որ հայկական կողմը խոցել է ադրբեջանական երեք տանկ, ԱԹՍ-ներ և ուղղաթիռներ: Կայքը հատուկ ընդգծել է, որ ԼՂ-ն ի սկզբանե եղել է հայկական էթնիկություն ունեցող տարածք և անկախություն է հռչակել, որից հետո սկսվել է պատերազմ, հրադադար է ստորագրվել 1994-ին:

Международная пресса освещает ситуацию на линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана
В международной прессе освещаются военные действия, развязанные Азербайджаном на линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», агентство “Reuters” обратилось к ситуации на линии соприкосновения.
Было процитировано заявление Министерства обороны Республики Армения о двух погибших и раненных среди мирного населения. Также было процитировано заявление Азербайджана о крушении их вертолета. Позже на сайте было сообщено и об объявлении военного положения в Нагорном Карабахе.
Euronews пишет о горячих боях между азербайджанскими и армянскими войсками на линии соприкосновения, со ссылкой на сообщение пресс-секретаря Минобороны Республики Армения Шушан Степанян на ее странице в Facebook, в котором подтверждается, что армянская сторона поразила три азербайджанских танка, БПЛА и вертолеты. Сайт особо подчеркнул, что Нагорный Карабах изначально был территорией армянской этнической принадлежности, и он провозгласил свою независимость, после чего и была развязана война. Договор о прекращении огня был подписан в 1994 году.