Երվանդ Խունդկարյանը չի ընտրվել ՍԴ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սահմանադրական դատարանի նախագահի թեկնածու Երվանդ Խունդկարյանը չի ընտրվել ՍԴ նախագահի պաշտոնում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՍԴ նորընտիր դատավոր Էդգար Շաթիրյանը։
«Քանի որ առաջադրված միակ թեկնածուն էր և ընտրվելու համար անհրաժեշտ թվով կողմ ձայներ չի ստացել, նա չի ընտրվել»,- ասաց Շաթիրյանը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ և փոխնախագահ ընտրելու համար հրավիրված աշխատակարգային նիստը մեկնարկել է սեպտեմբերի 23-ին և շարունակվում է մինչ օրս: Սեպտեմբերի 24-ին աշխատակարգային նիստի ընթացքում Երվանդ Խունդկարյանն ինքնաառաջադրվել էր ՍԴ նախագահի պաշտոնում, իսկ ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանն առաջադրել էր Աշոտ Խաչատրյանի թեկնածությունը, սակայն Աշոտ Խաչատրյանը ինքնաբացարկ էր հայտնել. արդյունքում ՍԴ նախագահի միակ թեկնածուն Երվանդ Խունդկարյանն է: Հրայր Թովմասյանը հայտնել է, որ չի մասնակցելու ՍԴ նախագահի ընտրության գործընթացին:
ՍԴ նախագահի և փոխնախագահի ընտրությունը տեղի կունենա փակ  գաղտնի քվեարկությամբ:
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովը Սահմանադրական դատարանի դատավորների պաշտոնում ընտրել է Երվանդ Խունդկարյանին, Էդգար Շաթիրյանին և Արթուր Վաղարշյանին : Արթուր Վաղարշյանն ու Էդգար Շաթիրյանը խորհրդարանում երդմամբ ՍԴ դատավորի պաշտոնը ստանձնել են սեպտեմբերի 17-ին: Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածությունն առաջադրել էր Դատավորների ընդհանուր ժողովը, Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը՝ ՀՀ նախագահը, Էդգար Շաթիրյանինը՝ կառավարությունը:

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Justice Yervand Khundkaryan failed the confirmation vote to become the President of the Constitutional Court. He was the only nominated candidate to become the chief justice of the high court.
“Since he was the only nominated candidate and he didn’t receive the required number of votes, he wasn’t elected,” Constitutional Court Justice Edgar Shatiryan told reporters.
The high court has convened a session on September 23 to elect a new chief justice and deputy chief justice.
Hrayr Tovmasyan, the former President of the Constitutional Court who was ousted by parliament but retained his position as Justice, had nominated another Justice for the presidency of the high court, but the candidate withdrew afterwards, leaving Khundkaryan as the sole nominated candidate. Tovmasyan said he won’t participate in the process of electing a new President of the Constitutional Court.
“Naturally there will be a new nomination or nominations,” Shatiryan said, noting that the process will continue as prescribed by law.
He said the election of the Vice president of the Constitutional Court is also postponed until Monday 11:00.