Հիմնանորոգված այգիներ, գեղեցիկ ճեմուղի, թեքահարթակներ. Աջափնյակը նոր շունչ ու տեսք է ստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանում անց է կացվել 780 գծամետր երկարությամբ ոռոգման ցանց, կառուցվել է 7 թեքահարթակ, հիմնանորոգվել են այգիներ և կառուցվել է ճեմուղի:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավար Թելման Թադևոսյանը խոսեց կատարված աշխատանքների, առաջիկայում նախատեսվող բաեփոխումների ու այլ ծրագրերի մասին:
«Տարվա կտրվածքով նախատեսել էինք բազմաթիվ աշխատանքներ, և գրեթե բոլորը հասցրել ենք իրականացնել, մնացածն էլ հույս ունենք մինչև տարեվերջ ավարտել: Այս տարի արդեն հիմնանորոգել ենք Մարգարյան փողոցի հարակից այգին, այնամբողջությամբ սալիկապատվել է, արտաքին լուսավորությունը, նստարաններն ու աղբամաններն այժմ փոխարինման փուլում են:
«Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի հետ համատեղ այգում ստեղծել ենք գեղեցիկ կանաչ գոտի: Նազարբեկյան թաղամասում հիմնանորոգում ենք մի ճեմուղի, որտեղ նախկինում ուղղակի ծառեր էին տնկած, և զբոսնելու հնարավորություն չկար: Այս պահին աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, և շուտով Աջափնյակում կունենանք ավելի քան 500 մ երկարություն ունեցող ճեմուղի»,- նշեց Թադևոսյանը:
Նրա խոսքով՝ վարչական շրջանի 6 հասցեի բակային տարածքներում ընթանում են հիմնանորոգումներ: 55-56 բակային տարածքում արդեն իսկ կատարվել են ընթացիկ վերանորոգումներ. կոտրված կարուսելների, զրուցարանների փոխարինում, ներկման աշխատանքներ, խաղադաշտերի կառուցում:
«Այս տարի մեծ ծավալով ասֆալտապատման աշխատանքներ են տարվել Սիլիկյան թաղամասում: Ասֆալտապատվել են մի շարք բակային տարածքներ, կատարվել են նաև կենտրոնական փողոցների փոսալցումներ: Մեծ ծրագիր ենք իրականացրել շենքերի տանիքների հետ կապված: Ընդհանուր առմամբ 13 թեք տանիքի և 15 հարթ տանիքի ծածկերն ամբողջությամբ փոխարինվել են»,- ասաց Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով վերելակների փոխարինման հարցին՝ Թադևոսյանը շեշտեց, որ 36 հասցեից 7-ում աշխատաքներ են տարվում, 29 վերելակ պետք է փոխարինվի: Վարչական շրջանում մեծ աշխատանքներ են տարվել նաև մայթերի վերանորոգման առումով՝ Սիլիկյան թաղամասի հին խճուղու սկզբնամասում, Մարգարյան 2-րդ նրբանցքում, Աբելյան փողոցում: 2020 թվականին փոխարինվել է 3 500-ից ավելի եզրաքար: Աջափնյակում հիմանորոգվել է 1 մանկապարտեզ, 2-ի հիմանորոգումը կմեկնարկի շուտով:

Благоустроенные парки, красивые аллеи, пандусы: Ачапняк приобретает новый вид
В административном районе Ачапняк Еревана была проведена оросительная сеть протяженностью в 780 метров, проложены 7 пандусов, благоустроены парки и аллеи.
В беседе с «Арменпресс» руководитель административного района Ачапняк Тельман Тадевосян рассказал о проделанной работе, о предстоящих реформах и о других программах.
“В годовом разрезе было запланировано множество работ, и почти все мы успели осуществить, а остальные надеемся завершить до конца года. В этом году мы уже благоустроили парк на улице Маргаряна, он полностью облицован плиткой, заменены внешнее освещение, скамейки и мусорные ящики. Вместе с общественной организацией “Ландшафтный дизайн и охрана окружающей среды” мы в парке создали красивую зеленую зону. Мы прокладываем аллею в квартале Назарбекяна, там раньше были посажены деревья, но не было возможности прогулок. В настоящее время уже ведутся работы, скоро там будет аллея протяженностью более 500 метров”, - сказал Тадевосян. По его словам, капитальный ремонт ведется и на 6 дворовых территориях. Текущий ремонт уже проведен на площади 55 - 56 дворов. Замена разбитых каруселей, скамеек, малярные работы, строительство детских площадок.
“В этом году в квартале Силикян был проведен большой объем работ по асфальтированию. Ряд дворовых территорий заасфальтирован, центральные улицы засыпаны выбоинами. Мы реализовали и большой проект по крышам зданий. Полностью заменено 13 скатных крыш  и 15 плоских”, - представил глава административного района Ачапняк. Затронув вопрос замены лифтов, Тадевосян подчеркнул, что работы ведутся по 7 из 38 адресов, 21 лифт уже заменен. В административном районе проделана большая работа по ремонту тротуаров в начале шоссе в квартале Силикян, во 2-м переулке Маргаряна на улице Абеляна. В 2020 году заменено более 3 500 бордюров. В Ачапняке отремонтирован 1 детский сад, скоро начнется ремонт еще 2 детских садов.