ՍԴ նախագահի միակ թեկնածուն ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սահմանադրական դատարանի նախագահի միակ թեկնածուն ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն է։ Այդ մասին լրագրողների զրույցում նշեց ՍԴ նորընտիր դատավոր Էդգար Շաթիրյանը՝ ավելացնելով, որ ՍԴ աշխատակարգային նիստը կշարունակվի վաղը՝ ժամը 10։30-ին։
«Առայժմ քվեարկություն տեղի չի ունեցել։ Ինքնաառաջադրվել է մեկ թեկնածու։ Դատավորներից մեկը ևս առաջադրեց մեկ թեկնածուի, ինչից հետ այդ թեկնածուն ինքնաբացարկ հայտնեց։ Ըստ էության թեկնածուն մեկն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Շաթիրյանը։
Լրագրողների հարցին, թե ով է թեկնածուն՝ Շաթիրյանը նշեց, որ անունն օնլայն լրատվամիջոցներին հայտնի է։
Ըստ էության, Շաթիրյանը չհերքեց մամուլում շրջանառվող այն լուրը, որ ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի կողմից առաջադրված թեկնածուն Աշոտ Խաչատրյանն է, իսկ ինքնաառաջադրված թեկնածուն՝ Խունդկարյանը։
«Ինքնաառաջադրված թեկնածուն ունեցավ ծրագրային ելույթ, ինչին հաջորդեց հարցուպատասխանը։ Դատավորների մի մասն արդեն իսկ ուղղեցին իրենց հարցերը թեկնածուին։ Այլ հարցադրումներ ևս կան»,- ասաց նա։

Justice Yervand Khundkaryan is sole candidate nominated for Presidency of Constitutional Court
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS.  Justice Yervand Khundkaryan is the sole candidate nominated for the position of President of Constitutional Court, Justice Edgar Shatiryan told reporters amid the ongoing confirmation hearing.
The session of the high court which is convened to elect a chief justice will continue tomorrow, he said.
“The voting hasn’t taken place yet,” Shatiryan said. “One candidate is self-nominated,” he added, referring to Khundkaryan.
“One of the justices nominated another candidate, but this candidate filed a recusal afterwards,” he said, without elaborating who the second candidate was.
He did not deny unconfirmed news reports that the second candidate was Justice Ashot Khachatryan, who was nominated by Hrayr Tovmasyan, the former President of the Constitutional Court who was ousted by parliament but retained his position as Justice.