Եվրոպայի խորհուրդը ողջունում Է մահապատիժը վերացնելու՝ Ղազախստանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհուրդը (ԵԽ) հավանություն Է տալիս Ղազախստանի որոշմանը միանալու այն երկրներին, որոնցում վերացված Է մահապատիժը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 24-ին այդ մասին հայտարարել Է միջազգային կազմակերպության ղեկավարի ներկայացուցիչ Դանիել Հոլտգենը:
«Մենք ողջունում ենք մահապատիժը վերցացնելու՝ Ղազախստանի որոշումը: Դա ընդլայնում Է առանց մահապտժի երկրների ընտանիքը, որոնք հավատում են, որ մահն արդարադատություն չԷ»,- Twitter-ում գրել Է Հոլտգենը:
Սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ-ում Ղազախստանի մշտական ներկայացուցիչ Կայրաթ Ումարովը համաշխարհային կազմակերպության կենտրոնակայանում ստորագրել Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների միջազգային պակտի Երկրորդ ֆակուլտատիվ արձանագրությունը, որը նպատակաուղղված Է մահապատժի վերացմանը: Մահապատժի կիրառման մորատորիումը Ղազախստանում գործում Է 2003 թվականից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Council of Europe welcomes Kazakhstan’s decision to abolish death penalty
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. The Council of Europe approved Kazakhstan’s decision to join the countries which abolished the death penalty, Communications Director at the Council of Europe, Spokesperson of the Secretary General, Daniel Holtgen, said on Twitter.
“We welcome the decision by Kazakhstan to abolish the death penalty. This expands the death penalty-free family of nations that believe that death is not justice”, Daniel Holtgen said.
Permanent Representative of Kazakhstan to the UN Kairat Umarov signed on September 24 the second protocol to the International Covenant on Civil and Political Rights at the UN headquarters.
Kazakhstan has not executed the death penalty since 2003 after the relevant monotorium was declared by the presidential decree, Kazinform reported.