ՍԴ-ում դեռևս նախագահի թեկնածուների առաջադրման, ինքնաառաջադրման գործընթացը չի սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանի դատավորները աշխատակարգային նիստում դեռևս չեն հասել նախագահի թեկնածուների առաջադրման, ինքնաառաջադրման գործընթացին, քննարկման առարկան դեռ այլ հարց է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանը:
«Թեկնածուների առաջադրման, այդ թվում ինքնաառաջադրման գործընթացը դեռևս չի մեկնարկել»,-ասաց նա:
Աշխատակարգային նիստում սեպտեմբերի 24-ի առավոտից կրկին քննարկման առարկա է դարձել լրատվամիջոցների կողմից նիստի հնարավոր լուսաբանման հարցը:
Հարցին, թե այդ հարցի քննարկումից հետո թեկնածուների հարցը կքննարկե՞ն արդյոք, Շաթիրյանն ասաց՝ կարծում է, որ այո: Անդրադառնալով հնարավոր թեկնածուներին՝ նա նշեց՝ տեսականորեն ամեն ինչ հնարավոր է:
ՍԴ աշխատակարգային նիստն ընդմիջվել է: Կմեկնարկի ժամը 14:00-ին:
Սահմանադրական դատարանը աշխատակարգային նիստում պետք է փակ գաղտնի քվեարկությամբ ընտրի դատարանի նախագահ: ՀՀ Ազգային ժողովը Սահմանադրական դատարանի դատավորների պաշտոնում Երվանդ Խունդկարյանին, Էդգար Շաթիրյանին և Արթուր Վաղարշյանին ընտրել է սեպտեմբերի 15-ին: Արթուր Վաղարշյանն ու Էդգար Շաթիրյանը խորհրդարանում երդմամբ ՍԴ դատավորի պաշտոնը ստանձնել են սեպտեմբերի 17-ին: Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածությունն առաջադրել էր Դատավորների ընդհանուր ժողովը, Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը՝ ՀՀ նախագահը, Էդգար Շաթիրյանինը՝ կառավարությունը:

В КС пока не начат процесс выдвижения и самовыдвижения кандидатов на пост председателя
Судьи Конституционного суда на процедурном заседании пока не дошли до процесса выдвижения и самовыдвижения кандидатов на пост председателя. Как передает «Арменпресс», об этом журналистам сказал судья КС Эдгар Шатирян.
“Процесс выдвижения кандидатов, в том числе и самовыдвижения пока не начался”, - представил он.
На процедурном заседании с утра 24 сентября вновь предметом обсуждения стал вопрос возможного освещения заседания СМИ.
На вопрос о том, обсудят ли после этого вопроса вопрос кандидатов, Шатирян ответил утвердительно. Говоря о возможных кандидатах, он отметил, что теоретически все возможно.
Заседание КС пока приостановлено. Будет продолжено с 14:00.
Конституционный суд на процедурном заседании должен закрытым тайным голосованием избрать председателя суда. 15 сентября Национальное собрание Республики Армения избрало судьями Конституционного суда Ерванда Хундкаряна, Эдгара Шатиряна и Артура Вагаршяна. Артур Вагаршян и Эдгар Шатирян были приведены к присяге в качестве судей Конституционного суда 17 сентября. Ерванд Хундкарян выдвинут общим собранием судей, Артур Вагаршян выдвинут президентом Республики Армения, а Эдгар Шатирян выдвинут правительством.