Վարչապետն ահազանգում է Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի սրվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը կրկին սրվում է: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ վերջին օրում գրանցվել է կորոնավիրուսի 374 նոր դեպք՝ 3913 հետազոտությունից։
Վարչապետի խոսքով՝ սա, իհարկե, կապված է մարդկանց շարժողունակության ավելացման հետ։ «Եվ ինչպես ենք մենք այս իրավիճակին վերաբերվում։ Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը, որ մենք պետք է ապրենք կորոնավիրուսի հետ զուգահեռ։ Եվ այստեղ շատ բան կախված է մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական պատասխանատվությունից։ Իհարկե, պետք է նաև վարչական խիստ մեթոդներ կիրառվեն։ Եվ պայմանավորվել ենք, որ տեսչական մարմիններն ու ոստիկանությունը կուժեղացնեն հսկողությունը կանոնների պահպանման նկատմամբ։ Բայց մյուս կողմից մենք պետք է հասկանանք, որ ունենք կարմիր գծեր»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ կարմիր գիծն այն է, երբ հիվանդանոցային կարողությունները կսպառվեն, ուստի այդ ժամանակ էլ կառավարությունը պետք է այլ որոշումներ կայացնի:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ հուլիսին ծավալված հիվանդանոցային մեծ կարողությունները, որոնք հետ են ծավալվել, պատրաստ են ցանկացած պահի հետ վերադառնալ կորոնավիրուսի սպասարկմանը։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ այս պահին կորոնավիրուսով հիվանդների համար կա ծավալված մոտ 1230 սովորական մահճակալ և 170 վերակենդանացման մահճակալ, որոնց 30 տոկոսը դեռ մնում է ազատ։ Կորոնավիրուսային հիվանդության բուժմամբ այսօր զբաղվում է 5 հիվանդանոց, ևս երեքը՝ նորածինների ու հղիների համար։ «Սակայն, ինչպես Դուք նշեցիք, և ի սկզբանե էր դա պլանավորված, ցանկացած պահի կամ մեկ-երկու օրվա մեջ, երբ իրավիճակը կրկին կտրուկ կսրվի, ամբողջ ռեսուրսը նորից կարող է գործի անցնել։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ մոտավորապես2700-2800սովորական և 300 վերակենդանացման մահճակալների մասին է խոսքը»,- ասաց նախարարը։

YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. The situation over the novel coronavirus in Armenia is again worsening, Prime Minister Nikol Pashinyan said during today’s Cabinet meeting, adding that 374 new coronavirus cases from 3913 tests were confirmed in the past one day.
The PM, however, linked this situation with the increase in people’s movement. “And how we treat this situation. Our position remains the same that we should live together with the coronavirus. And here a lot depends on the personal responsibility of each of us. Of course, strong administrative methods should be applied. And we have agreed that the inspection agencies and the police should enhance control over the maintenance of the rules. On the other hand we need to understand that we have red lines”, the PM said, adding that the red line is when the hospital capacities may not be enough, therefore the government should make other decisions that time.
In his turn Minister of Healthcare Arsen Torosyan said at the moment there are nearly 1230 ordinary hospital beds and 170 intensive care beds, 30% of which is not used. Currently 5 hospitals deal with the treatment of the coronavirus diseases, and three others are for newborns and pregnant women. “But as you stated, if the situation becomes worse in one-two days, the entire resource can be put into operation again. I want to remind about nearly 2700-2800 ordinary and 300 intensive care beds”, the minister added.