Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարությունները ոլորտային խորհրդակցություններ են անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունում սեպտեմբերի 18-ին տեղի են ունեցել  ոլորտային խորհրդակցություններ Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարոությունների կառուցվածքային ստորաբաժանումների միջև։ ՀՀ ԱԳՆ պատվիրակությունը գլխավորել է  ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Վահագն Մելիքյանը, իսկ Արցախի ԱԳՆ պատվիրակությունը՝ Արցախի ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Սեմյոն Աֆիյանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Հայաստանի և Արցախի ԱԳՆ պատվիրակությունների կազմում ներգրավված համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարները հանգամանալից քննարկեցին գերատեսչությունների միջև ոլորտային համագործակցության ամրապնդմանը և խորացմանն առնչվող հարցեր:
Աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՀ ԱԳՆ պատվիրակությանն ընդունեց Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը: Նախարար Մայիլյանը մեծապես կարևորեց Արցախի և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև նման ձևաչափով խորհրդակցությունների անցկացումը, որը հնարավորություն է տալիս ուրվագծելու երկու գերատեսչությունների միջև հաստատված համագործակցության առավել ընդլայնման հեռանկարները:
Վահագն Մելիքյանը շնորհակալություն հայտնեց արցախյան կողմին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծեց երկու արտգործնախարարությունների միջև ստորագրված խորհրդակցությունների պլանի շրջանակներում պարբերական հանդիպումների և փոխայցերի անցկացման կարևորությունը։
Արցախ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳՆ պատվիրակությանն ընդունեց նաև Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը: Նախագահ Հարությունյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Արցախի միջև տարբեր մակարդակներում առկա սերտ համագործակցությունը՝ առանձնահատուկ կարևորելով նման ձևաչափով շփումների պարբերականության պահպանումը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

МИД Армении и Арцаха провели отраслевые консультации
В МИД Арцаха 18 сентября состоялись отраслевые консультации между структурными подразделениями МИД Арцаха и Армении. Делегацию МИД Армении возглавлял генеральный секретарь МИД Ваагн Меликян, а делегацию МИД Арцаха - генеральный секретарь МИД Арцаха Семен Афиян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, руководители соответствующих подразделений, входящих в состав делегаций МИД Армении и Арцаха, подробно обсудили вопросы, связанные с укреплением и углублением отраслевого сотрудничества между ведомствами.
Находящуюся с рабочим визитом в Арцахе делегацию МИД Армении принял министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян. Министр Маилян подчеркнул важность проведения таких консультаций, что дает возможность наметить перспективы дальнейшего расширения налаженного между двумя ведомствами сотрудничества.
Ваагн Меликян поблагодарил арцахскую сторону за теплый прием, подчеркнул необходимость проведения регулярных встреч и взаимных визитов в рамках подписанного между министерствами иностранных дел двух стран плана консультаций.
В рамках рабочего визита в Арцах делегацию МИД Армении принял также президент Арцаха Араик Арутюнян. Президент Арутюнян высоко оценил тесное сотрудничество между Арменией и Арцахом на разных уровнях, подчеркнув важность поддержания регулярности таких контактов.