Կամերային երաժշտության տունը համալրվել է կլավինովա երաժշտական գործիքով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տունը համալրվել է Yamaha մակնիշի կլավինովա գործիքով, որն իր տեսակի մեջ լավագույններից է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` կենտրոնը երաժշտական գործիքը ստացել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանության և «Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջև կնքված Ճապոնիայի կառավարության «Grassroots» մշակութային դրամաշնորհային աջակցության ծրագրով:
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Ջուն Յամադային՝ հայ-ճապոնական համատեղ այս համագործակցությանը մեծապես օժանդակելու համար: Լինելով նաև երաժիշտ՝ դեսպանն առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի ԿԵԱԿ-ի նկատմամբ, և այդ վերաբերմունքն իր արտահայտությունը գտավ համաձայնագրի կնքման գործընթացում»,-նշել է Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Նորայր Նազարյանը:
Մինչև տարեվերջ ԿԵԱԿ-ը կհամալրվի ռոյալ, տիմպանիներ, թմբուկներ, քսիլոֆոն, գլյոկենշպիլ, ինչպես նաև այլ հարվածային գործիքներով:

Дом камерной музыки получил клавинову
Дом камерной музыки им. Комитаса получил новый музыкальный инструмент – клавинову марки “Yamaha”, который считается одной из лучших в своем роде.
Как передает «Арменпресс», музыкальный инструмент получен по программе культурного грантового содействия “Grassroots” правительства Японии, подписанной между посольством Японии в Армении и ГНКО “Национальный центр камерной музыки”.
“Выражаем особую благодарность послу Японии в Армении Джун Ямаде за его содействие в деле армяно-японскому сотрудничества. Будучи и музыкантом, посол имеет особое отношение к НЦКМ, и это отношение нашло свое выражение в процессе заключения соглашения”, - отметил директор Национального центра камерной музыки Норайр Назарян.
До конца года Национальный центр камерной музыки получит новый рояль, барабаны, ксилофон, глокеншпиль и другие ударные инструменты.