Գեղարքունիքի մարզպետարանը և Երևանում Մոսկվայի տուն կենտրոնը կհամագործակցեն կրթամշակութային ոլորտում
ԳԱՎԱՌ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզպետարանում համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը եւ  «Երեւանում Մոսկվայի տուն» կրթամշակութային կենտրոնի տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ, ինչպես նշված է հուշագրի դրույթներում,  այն նպաստելու է հայ-ռուսական  պատմամշակութային արժեքների պահպանությանն ու հանրահռչակմանը, կրթական ծրագրերի իրականացմանը:Հուշագրի ստորագրումից հետո Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը նշեց, որ համագործակցությունը երկու կողմերի համար էլ սպասված էր ու կարեւոր: «Գեղարքունիքի մարզը բազմաթիվ ոլորտներում շատ ամուր կապված է Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Այնտեղ են ապրում եւ աշխատում մեր մարզի տասնյակ հազարավոր բնակիչներ, ովքեր գործունեություն են ծավալում պետական կառույցներում, շինարարության, արդյունաբերության ու գյուղատնտեսության մեջ, կրթամշակութային ու առողջապահական հիմնարկներում:Շատ կարեւոր է, որ մեր մարզում ավելի հանրահռչակվեն ռուսաց լեզուն ու մշակույթը, իրականացվեն կրթամշակութային բազմազան միջոցառումներ, որոնց մենք կաջակցենք բոլոր ուղղություններում:Մենք կարող ենք գրական-մշակութային արժեքները հանրահռչակել Գավառի պետական թատրոնի ուժերով՝ նպաստելով ռուս դրամատուրգների ստեղծագործությունների բեմականացմանը: Համագործակցության ծրագրերում կընդգրկվեն մարզի հանրակրթական ու  արվեստի դպրոցները, մշակութային հաստատությունները, Ռուսաստանի Դաշնությունում գործունեություն ծավալած մեր հայրենակիցները: Կարծում եմ, որ հուշագրի բոլոր դրույթները շատ արագ ու արդյունավետորեն կյանքի կկոչվեն»,-նշեց Գնել Սանոսյանը:
«Երեւանում Մոսկվայի տուն» կրթամշակութային կենտրոնի տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը նշեց, որ ինքը եւս հուշագիրը կյանքի կոչելու լավ հեռանկարներ է տեսնում, նույնիսկ գծված է ծրագրի առաջին լուրջ քայլերի քարտեզը: «Մենք մարզի 5 տարածաշրջաններում կազմակերպելու ենք ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ: Ոսուցիչների կամ դասախոսների վարձատրությունը կհոգա մեր կազմակերպությունը:Ծրագրել ենք նաեւ ամեն տարի Գեղարքունիքի մարզում անցկացնել ռուս դասական գրողներին նվիրված մրցույթ-փառատոներ: Այս տարվա փառատոնը նվիրվելու է ականավոր բանաստեղծ Սերգեյ Եսենինին: Այն կայանալու է հոկտեմբերի կեսերին:Ռուսալեզու գեղարվեստական գրականությամբ  կհարստացնենք մարզի դպրոցների  գրադարանները: Այսօր գործընթացը սկսելու ենք Գավառ քաղաքի Սամվել Քոչարյանի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցից: Այդ դպրոցը հատուկ ենք ընտրել՝ արժեւորելու համար այն դերը, որ խաղացել է մեծանուն գիտնական Սամվել Քոչարյանը հայ եւ ռուս ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման, միջազգային խաղաղության ապահովման գործում»,-ներկայացրեց Վահրամ Կարապետյանը: Հուշագրի ստորագրումից հետո երկու կողմերի ներկայացուցիչները ծաղիկներ խոնարհեցին Սամվել Քոչարյանի հուշարձանին, ապա այցելեցին Գավառ քաղաքի թիվ 1 հիմնական դպրոց եւ գրադարանին հանձնեցին ավելի քան 100 կտոր ռուսալեզու գեղարվեստական գրքեր:
Համագործակցության հուշագրի ստորագրման մեջ իր ներդրումն է ունեցել ՀՀ գրողների միության Գեղարքունքի մարզային բաժանմունքի նախագահ Տիգրան Նիկողոսյանը:

Администрация Гегаркуника и Дом Москвы начнут сотрудничество в культурно- образовательной сфере
Губернатор Гегаркуника Гнел Саносян и директор Ереванского культурно-просветительского центра “Дом Москвы” Ваграм Карапетян подписали в администрации Гегаркуникской области Меморандум о сотрудничестве. Как сообщает «Арменпресс», согласно положениям меморандума, он будет способствовать сохранению и популяризации армяно-российских историко-культурных ценностей, реализации образовательных программ. “Гегаркуникская область во многих сферах имеет тесные связи с Российской Федерацией. Десятки тысяч жителей нашего региона работают в государственных учреждениях, в строительстве, в промышленности и сельском хозяйстве, в образовательных, культурных и медицинских учреждениях РФ. Очень важно, чтобы в нашей области более популяризировались русский язык и культура, были осуществлены разнообразные культурно-образовательные мероприятия, которым мы будем содействовать по всем направлениям, например Гаварский государственный театр может ставить произведения русских драматургов. В программы сотрудничества будут включены общеобразовательные школы и школы искусств области, культурные учреждения, наши соотечественники, развернувшие деятельность в Российской Федерации. Думаю, что все положения меморандума будут очень быстро и эффективно реализованы”, - отметил Гнел Саносян.
Директор культурно-образовательного центра “Дом Москвы” Ваграм Карапетян отметил, что он также видит хорошие перспективы для претворения в жизнь меморандума, уже обозначена дорожная карта первых серьезных шагов программы. “В 5 районах области мы организуем бесплатные курсы русского языка. Об оплате преподавателей позаботится наша организация. Планируем в Гегаркуникской области и ежегодные конкурсы-фестивали, посвященные русским классикам. В этом году фестиваль будет посвящен выдающемуся поэту Сергею Есенину. Он состоится в середине октября. Библиотеки школ области мы обогатим русскоязычными изданиями русской художественной литературы. Сегодня мы начинаем нашу деятельность со средней школы Гавара № 1 им. Самвела Кочаряна. Эту школу мы выбрали специально, чтобы оценить ту роль, которую сыграл великий ученый Самвел Кочарян в деле укрепления дружбы армянского и русского народов, обеспечения мира”, - представил Ваграм Карапетян. После подписания меморандума представители обеих сторон возложили цветы к памятнику Самвелу Кочаряну, затем посетили основную школу № 1 города Гавар и передали библиотеке более 100  русскоязычных художественных книг.