Աբելյանցիները հանդես են եկել «Խնձորի այգին» ստեղծագործության մոտիվներով ներկայացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Վահե Շահվերդյանի բեմադրությամբ օրերս Ստեփան Զորյանի տուն-թանգարանում տեղի է ունեցել արձակագրի «Խնձորի այգին» ստեղծագործության մոտիվներով ներկայացման առաջնախաղը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մարտին ապոր դերում զբաղված է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հակոբ Ազիզյանը, իսկ Նունուֆարի դերում թատրոնի առաջատար դերասանուհիներից՝ Արմինե Վերմիշյանը։
Ներկայացման մտահղացումը ծնվել է շատ պատահական, երբ Վահե Շահվերդյանն ու թատրոնի գրական մասի վարիչ Սամվել Խալաթյանը հարմար տեղ էին փնտրում նախորդ՝ «Մի ֆունտ սիրտ» ներկայացման համար, որի պրեմիերան կայացավ բոլորովին վերջերս՝ «Արմմոնո» փառատոնի շրջանակում՝ օգոստոսի 8-ին։ Զորյանի այգին տեսնելով՝ ծնվում է գաղափարը՝ հանդիսատեսին մատուցել գրողի ստեղծագործությունն իր իսկ այգում։ Համապատասխան թույլտվություններ ստանալով համայնքապետարանից և թանգարանի տնօրինությունից՝ ստեղծագործական խումբն սկսում է աշխատանքները, իսկ արդյունքում ստեղծվում է հետաքրքիր լուծումներով ներկայացում, որն արժե դիտել։ Պրեմիերայի բոլոր տոմսերը վաճառվել են դեռ օգոստոսից։

Ванадзорский драматический театр показал спектакль по мотивам произведения “Яблоневый сад”
На днях в Доме-музее Степана Зоряна состоялась премьера спектакля по мотивам произведения прозаика “Яблоневый сад” в постановке художественного руководителя Ванадзорского государственного драматического театра им. Ованеса Абеляна, народного артиста Армении Ваге Шахвердяна.
Как передает Арменпресс, в роли Брата Мартина был народный артист Армении Акоп Азизян,  в роли Нунуфар - одна из ведущих актрис театра - Армине Вермишян.
Идея спектакля родилась случайно, когда Ваге Шахвердян и заведующий литературной частью театра Самвел Халатян искали подходящее место для показа предыдущего спектакля “Фунт сердца”, премьера которого состоялась совсем недавно, 8 августа, в рамках фестиваля “Арммоно”. В саду Зоряна родилась идея - преподнести зрителю произведение писателя в его же саду. Получив соответствующие разрешения от администрации общины и дирекции музея, творческая группа начала работы, в результате был создан спектакль с интересными решениями, который стоит посмотреть. Все билеты на премьеру были проданы еще в августе.