Մարդիկ նախընտրում են ոչ թե սպառել, այլ խնայել. ԿԲ նախագահն անդրադարձել է սպառողների վարքագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համավարակի հետ կապված արգելափակումների բացակայության պարագայում նույնպես սպառողների շրջանում տեղի է ունենում վարքագծի փոփոխություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Մարդիկ նախընտրում են ոչ թե սպառել, այլ խնայել, որովհետև կա անորոշություն: Դա ոչ միայն հայկական ֆենոմեն է, այն նկատվում է այլ երկրներում ևս: Այսինքն՝ որոշակի խնայողություններ են կուտակվում, որովհետև կա անորոշություն, ոչ ոք չգիտի այս կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը երբ է ավարտվելու, ինչ ելք ենք ունենալու»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Մարտին Գալստյանը նկատեց, որ կորոնավիրուսը բացասական առումով մեծ ազդեցություն է ունեցել աղքատ և խոցելի խմբերի վրա: Այն խմբերը որոնք ունակ են դիմագրավելու շուկայական արհավիրքին, շարունակում են խնայել, նաև ներդրումներ իրականացնել ֆինանսական շուկայում: Դրան զուգահեռ կան մարդիկ, որոնց վրա ազդեցությունը մեծ է:
«Խոսքն այն մարդկանց մասին է, որոնք չեն կարողանում հեռավար աշխատել, զրկվում են աշխատանքից, նվազեցվում են նրանց աշխատավարձերը: Այդ տեսանկյունից եթե նայենք, ապա, այո հնարավոր է երկարաժամկետ ապրանքների սպառումը ևս նվազած լինի»,-հավելեց ԿԲ նախագահը:

Люди предпочитают не потреблять, а экономить: глава ЦБ коснулся поведения потребителей
При отсутствии обусловленных коронавирусом ограничений происходит изменение поведения потребителей. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал председатель Центробанка Мартин Галстян.
«Люди предпочитают не потреблять, а копить, потому что есть неопределенность. Это не только армянский феномен, он наблюдается и в других странах. Т.е. накапливаются определенные сбережения, потому что есть неопределенность, никто не знает, когда закончится ситуация с этим коронавирусом, каков будет исход», - сказал председатель ЦБ.
Мартин Галстян отметил, что коронавирус негативно повлиял на бедные и уязвимые слои населения. Группы, способные противостоять рыночным ужасам, продолжают экономить, а также инвестировать в финансовый рынок. В то же время есть люди, влияние на которых очень большое.
«Речь идет о людях, которые не могут работать удаленно, теряют работу, снижаются их зарплаты. Если посмотреть с этой точки зрения, то, да, возможно, что потребление товаров длительного пользования снизилось», - добавил он.