Ուսանողները պահանջում են ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցում. նամակը հանձնեցին ՀՀ կառավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց հավաքված ուսանողները պահանջում են ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցում: Կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական դժվար իրավիճակն ուսման վարձերի վճարման առումով խնդիր է դարձել շատերի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ուսանողները նշում են, որ բուհերը սահմանել են ժամկետներ, չվճարելու դեպքում դուրս կմնան կրթական գործընթացից: Նշվում է, որ մեկ շաբաթ առաջվա տվյալներով միայն ԵՊՀ-ում բուհից դուրս մնալու խնդրի առաջ է կանգնած շուրջ 500 ուսանող:
«Հավաքվել է 5 հազար 300 ուսանողի ստորագրություն: Մեծ մասը ԵՊՀ-ի ուսանողներ են: Մենք չպետք է մենակ թողնենք այն ուսանողներին ու նրանց ընտանիքներին, որոնք կանգնած են ֆինանսական, սոցիալական խնդիրների առաջ»,-ասաց ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանը:
Ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցման խնդրանք-պահանջով նամակը ընդունեց ՀՀ վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը:
ԵՊՀ ուսանողական խորհուրդն օրեր առաջ հանդես էր եկել նախաձեռնությամբ՝ պահանջելով ուսման վարձի փոխհատուցում: Նշվում է նաև, որ այս դժվարին փուլում, տնտեսական կյանքի անկման պայմաններում ԵՊՀ առաջին կուրսեցիների համար վարձավճարները որոշ չափով բարձրացել են:

Студенты требуют частичной компенсации платы за обучение: их письмо передано в правительство
Студенты, собравшиеся у здания правительства Армении, требуют частичной компенсации платы за обучение. Социально-экономическая ситуация, сложившаяся в результате эпидемии, стала проблемой для многих. Как передает «Арменпресс», студенты отмечают, что вузы уже определили срок, в случае неуплаты до окончания которого, студенты останутся вне образовательного процесса. Отмечается, что, по данным недельной давности, только в ЕГУ перед этой проблемой оказались около 500 студентов.
“Собрано 5 300 подписей студентов Большая часть - студенты ЕГУ. Мы не должны оставлять в одиночестве тех студентов и их семьи, которые стоят перед финансовыми и социальными проблемами”, - сказал председатель студсовета ЕГУ Давид Апоян.
Письмо с просьбой о частичной компенсации платы за обучение принял помощник премьер-министра Наири Саркисян.
Днями раньше с требованием о компенсации платы за обучение выступил студенческий совет ЕГУ. Отмечается также и то, что в это тяжелое время, в условиях спада экономики, плата за обучение первокурсников ЕГУ даже немного повышена.