Ընտրվել են ՍԴ դատավորներ, որոնք իշխանության հետ որևէ կապ չունեն. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում սեպտեմբերի 15-ի քվեարկությամբ ընտրված Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորները գործող իշխանության «սպասարկուները» չեն և ոչ էլ որևէ կապ են ունեցել իշխանության հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Այսօր ընտրվել են նոր դատավորներ, որոնք կանեն իրենց աշխատանքը և չեն հանդիսանում ՀՀ գործող իշխանության ոչ սպասարկուներ, ոչ որևէ կապ են ունեցել իշխանության հետ»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով թեկնածուների հասցեին հնչող քննադատություններին՝ նա հիշեցրեց՝ իշխանությունն ասել է, որ չեն ձևավորելու ՍԴ, որը լինելու է խամաճիկային:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչն է փոխվել, որ Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությանը իշխանական խմբակցությունն այս անգամ կողմ է քվեարկել՝ նա ասաց. «Շատ լուրջ քննարկվել է Արթուր Վաղարշյանի ելույթը ԱԺ-ում, հարցազրույցը, մոտեցումները, և մենք բավականին դրական բաներ ենք տեսել, որը ազդել է որոշում կայացնելու վրա»,-ասաց Սիմոնյանն ու հավելեց՝ մասնագիտական առումով նույնիսկ անցյալում խնդիր չեն տեսել:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Երվանդ Խունդկարյանը նախկին իշխանության ժամանակ ևս պատասխանատու պաշտոն է զբաղեցրել, Սիմոնյանն ասաց. «Ես մարդկանց դատելով չեմ զբաղվում: Ես արտահայտում եմ մեր կարծիքը: Կարծիքն այն է, որ Խունդկարյանն այսօր կարող է իրականացնել ՍԴ դատավորի պարտականությունները: Եվ այդպես կարծում է խմբակցությունը»,-ասաց նա ու նշեց՝ ինքը գտնում է, որ դատական համակարգի հետ կապված չի եղել մի օրինակ, որտեղ Խունդկարյանը «խամաճիկի» դերում է հանդես եկել:
ԱԺ փոխնախագահը նաև տեղեկացրեց, որ իշխանությունում առաջադրված թեկնածուների վերաբերյալ քննարկումներ եղել են, եղել են տարբեր կարծիքներ: Բայց խմբակցությունը քննարկելով կայացրել է միասնական որոշում:
ՀՀ ազգային ժողովը սեպտեմբերի 15-ին Սահմանադրական դատարանի դատավորների պաշտոնում ընտրեց Երվանդ Խունդկարյանին, Էդգար Շաթիրյանին և Արթուր Վաղարշյանին: Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածությունն առաջադրել էր Դատավորների ընդհանուր ժողովը, Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը՝ ՀՀ նախագահը, Էդգար Շաթիրյանինը՝ Կառավարությունը:
ՀՀ ազգային ժողովը 2019 թվականի մայիսի 29-ին Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում չէր հաստատել Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը:Նրա թեկնածությանը «կողմ» էր քվեարկել 30 պատգամավոր, «դեմ»՝ 53-ը:Արթուր Վաղարշյանին այդ պաշտում առաջադրել էր ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը: