ՀՀ-ն և Եգիպտոսը կարևորում են տարածաշրջանում արտաքին միջամտությունների չեզոքացման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին՝ Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար պարոն Սամեհ Շուքրիի և Կահիրեում Հայաստանի դեսպանի ներկայությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Եգիպտոսի նախագահի պաշտոնական կայքէջից։
Եգիպտոսի նախագահի մամուլի խոսնակը հայտնել է, որ նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին ողջունել է Հայաստանի արտգործնախարարի այցը Կահիրե՝ խնդրելով նրան իր հարգանքներն ու ողջույնները փոխանցել Հայաստանի նախագահին: Նախագահ Ալ-Սիսին ընդգծել է Եգիպտոսի և Հայաստանի միջև առանձնահատուկ պատմական հարաբերությունները և վերահաստատել Եգիպտոսի ձգտումը՝ ամրապնդելու երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներում համատեղ համագործակցությունը՝ երկու բարեկամ ժողովուրդների ընդհանուր շահերին հասնելու համար:
Իր հերթին, պարոն Մնացականյանը ՀՀ նախագահի ողջույնները փոխանցեց Նախագահ Ալ-Սիսիին՝ ընդգծելով, որ իր երկիրը հպարտանում է երկու երկրների միջև սերտ և կառուցողական համագործակցությամբ, առավել ևս, որ Եգիպտոսի հոծ հայ համայնքը մեծ հարգանք է վայելում: Հայաստանի արտգործնախարարը նաև բարձր գնահատեց Եգիպտոսի հայտնի դիրքորոշումը, նրա տարածաշրջանային և միջազգային ազդեցության լծակները և տարածաշրջանում առանցքային դերակատարությունը։ Նա նաև ընդգծեց Հայաստանի փոխադարձ շահագրգռվածությունը երկու երկրների միջև համատեղ համագործակցության ամրապնդման հարցում, հատկապես զբոսաշրջության, մշակույթի, առևտրի և տնտեսական ոլորտներում:
Մամուլի խոսնակը հավելել է, որ հանդիպման ընթացքում նրանք կարծիքներ են փոխանակել մի շարք տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, այդ թվում Լիբիայում, Սիրիայում, Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձությունների և պաղեստինյան հարցի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանում արտաքին միջամտությունների չեզոքացման կարևորությունը, որոնք միտված են սեփական շահերի համար ուղղակի օգուտների ձեռքբերմանը՝ անվտանգության, կայունության և ժողովուրդների ներուժի հաշվին:
Նրանք նաև քննարկել են երկու երկրների միջև երկկողմ համագործակցության որոշ ուղղություններ, ներառյալ փոխադարձ ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնումը, առևտրաշրջանառության բարելավումն ու ընդլայնումը, հատկապես դեղագործական արդյունաբերության, տեխնիկական կրթության և զբոսաշրջության ոլորտներում: Նրանք նաև ընդգծել են համապատասխան հաստատությունների միջև տեղեկատվության համակարգման և փոխանակման կարևորությունը:

Армения и Египет отметили необходимость нейтрализации в регионе внешнего вмешательства
Президент Абдель Фаттах аль-Сиси 14 сентября принял министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна. На встрече присутствовали также министр иностранных дел Египта Самех Шукри и посол Республики Армения в Египте. Об этом «Арменпресс» стало известно с официального сайта президента Египта.
Пресс-секретарь президента Египта сообщил, что президент Абдель Фаттах аль-Сиси приветствовал визит министра иностранных дел Армении в Каир, попросив его передать президенту Армении изъявления уважения и приветствия. Президент аль-Сиси подчеркнул особые исторические отношения между Египтом и Арменией и подтвердил стремление Египта укреплять сотрудничество на разных уровнях между двумя странами во имя общих интересов двух дружественных народов.
В свою очередь, господин Мнацаканян передал Абделю Фаттах аль-Сиси приветствия президента Армении, подчеркнув, что его страна гордится тесным и конструктивным сотрудничеством между двумя странами, и тем, что большая армянская община Египта в стране пользуется большим уважением. Министр иностранных дел Армении также высоко оценил известную позицию Египта, его региональные и международные рычаги влияния и ключевую роль в регионе. Он также подчеркнул заинтересованность Армении в укреплении сотрудничества между двумя странами, особенно в сферах туризма, культуры, торговли и экономики.
В ходе встречи президент и министр обменялись мнениями по ряду региональных вопросов, в том числе по событиям в Ливии, Сирии, Ливане и по палестинскому вопросу.
Они также обсудили некоторые направления двустороннего сотрудничества между двумя странами, включая расширение взаимных инвестиционных возможностей, улучшение и расширение торгового оборота, особенно в фармацевтической промышленности, в техническом образовании и в туризме. Они также подчеркнули важность координации и обмена информацией между соответствующими учреждениями.