ՀՀ-ն և Եգիպտոսը կարևորում են տարածաշրջանում արտաքին միջամտությունների չեզոքացման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին՝ Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար պարոն Սամեհ Շուքրիի և Կահիրեում Հայաստանի դեսպանի ներկայությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Եգիպտոսի նախագահի պաշտոնական կայքէջից։
Եգիպտոսի նախագահի մամուլի խոսնակը հայտնել է, որ նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին ողջունել է Հայաստանի արտգործնախարարի այցը Կահիրե՝ խնդրելով նրան իր հարգանքներն ու ողջույնները փոխանցել Հայաստանի նախագահին: Նախագահ Ալ-Սիսին ընդգծել է Եգիպտոսի և Հայաստանի միջև առանձնահատուկ պատմական հարաբերությունները և վերահաստատել Եգիպտոսի ձգտումը՝ ամրապնդելու երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներում համատեղ համագործակցությունը՝ երկու բարեկամ ժողովուրդների ընդհանուր շահերին հասնելու համար:
Իր հերթին, պարոն Մնացականյանը ՀՀ նախագահի ողջույնները փոխանցեց Նախագահ Ալ-Սիսիին՝ ընդգծելով, որ իր երկիրը հպարտանում է երկու երկրների միջև սերտ և կառուցողական համագործակցությամբ, առավել ևս, որ Եգիպտոսի հոծ հայ համայնքը մեծ հարգանք է վայելում: Հայաստանի արտգործնախարարը նաև բարձր գնահատեց Եգիպտոսի հայտնի դիրքորոշումը, նրա տարածաշրջանային և միջազգային ազդեցության լծակները և տարածաշրջանում առանցքային դերակատարությունը։ Նա նաև ընդգծեց Հայաստանի փոխադարձ շահագրգռվածությունը երկու երկրների միջև համատեղ համագործակցության ամրապնդման հարցում, հատկապես զբոսաշրջության, մշակույթի, առևտրի և տնտեսական ոլորտներում:
Մամուլի խոսնակը հավելել է, որ հանդիպման ընթացքում նրանք կարծիքներ են փոխանակել մի շարք տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, այդ թվում Լիբիայում, Սիրիայում, Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձությունների և պաղեստինյան հարցի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանում արտաքին միջամտությունների չեզոքացման կարևորությունը, որոնք միտված են սեփական շահերի համար ուղղակի օգուտների ձեռքբերմանը՝ անվտանգության, կայունության և ժողովուրդների ներուժի հաշվին:
Նրանք նաև քննարկել են երկու երկրների միջև երկկողմ համագործակցության որոշ ուղղություններ, ներառյալ փոխադարձ ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնումը, առևտրաշրջանառության բարելավումն ու ընդլայնումը, հատկապես դեղագործական արդյունաբերության, տեխնիկական կրթության և զբոսաշրջության ոլորտներում: Նրանք նաև ընդգծել են համապատասխան հաստատությունների միջև տեղեկատվության համակարգման և փոխանակման կարևորությունը:

Armenia and Egypt attach importance to neutralizing foreign interventions in the region
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. President Abdel Fattah El-Sisi of Egypt received on September 14 the Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan in the presence of Minister of Foreign Affairs of Egypt Mr. Sameh Shoukry and the Armenian ambassador to Cairo.
The Spokesman for the Egyptian Presidency stated that President Abdel Fattah El-Sisi welcomed the visit of the Minister of Foreign Affairs of Armenia to Cairo, asking him to convey his regards and greetings to the Armenian President, the Egyptian Presidency said.
President El-Sisi stressed the special historical relationship between Egypt and Armenia and reaffirmed Egypt's keenness to strengthen joint cooperation between the two countries at various levels to achieve the common interests of the two friendly peoples.
For his part, Mr. Mnatsakanyan conveyed the greetings of the Armenian President to President El-Sisi, stressing his country's pride in the close and constructive cooperation between the two countries, particularly as the large Armenian community in Egypt are held in high regard. The Minister of Foreign Affairs of Armenia further commended Egypt’s distinguished position, regional and international leverage and pivotal role in the region. He further stressed Armenia's mutual interest in strengthening joint cooperation between the two countries, especially in the tourism, cultural, trade and economic fields. The Spokesman added that, during the meeting, they exchanged views on some regional files, including developments in Libya, Syria, Lebanon and the Palestinian cause.
They agreed on the importance of undermining foreign interventions in the region that seek to achieve direct gains for their own interests at the expense of security, stability and peoples' capabilities. They also discussed some areas of bilateral cooperation between the two countries, including increasing mutual investment opportunities and improving and enhancing trade exchange, especially in the sectors of pharmaceutical industries, technical education and tourism. They also stressed the importance of coordinating and exchanging information between the concerned agencies.