Պատգամավորներն առաջարկում են նոր օրենք կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Լենա Նազարյանն ու Մերի Գալստյանն առաջարկում են նոր օրենսդրական նախաձեռնություն, որով սահմանում են տնային եւ  թափառող կենդանիների, ծառայողական նշանակության, ցուցադրման, սպորտային և ժամանցային միջոցառումների համար օգտագործվող կենդանիների հետ կապված իրավահարաբերությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը Տարածքային կառվարման, տեղական ինքնակառվարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց Մերի Գալստյանը:
«Տրվում են նշված տեսակի կենդանիների հստակ սահմանումները, դրանց հետ կապված պահանջների, դրանց տիրապետողի պարտականությունների շրջանակները, ինչպես նաև պետական կառավարման կառույցների, համապատասխան լիազոր մարմնի, ՏԻՄ-ին վերաբերող լիազորությունները և գործառույթների շրջանակները:  Ինչպես նաև կարևորում ենք հանրային վերահսկողությանն առնչվող ողջ գործիքակազմի ներառումը նախագծում»,-ասաց Գալստյանն ու նշեց, որ դա մայր օրենք է:
Օրենքի տրամաբանության հիմքում ընկած է կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու, բարեխիղճ, մարդասիրական վերաբերմունքը՝ բացառելով կենդանիներին ցավ պատճառելը, դաժան վերաբերմունքը  և տեսակի առանձնահատկություններին հակասող ցանկացած վերաբերմունք: Սահմանվում է կենդանիներին տիրապետողին ներկայացվող պատասխանատվության ողջ շրջանակը, թափառող  կենդանիների բռնումը կազմակերպելու պահանջները: Ներկայացված են նաև կենդանիների վաճառքի, բուծման, կացարաններում պահելուն վերաբերող բոլոր պահանջներն ու սահմանափակումները, կենդանիների քնեցմանը ներկայացվող պահանջները:
«Տնային կենդանիների հետ կապված իրավահարաբերություններում ներմուծել ենք, մասնավորապես, շների նույնականացման անձնագիր ունենալու պահանջը, ինչը արդյունավետ է լինելու հետագայում նրանց կորելու դեպքում տերերի նույնականացման գործընթացում»,-ասաց Գալստյանը:
Հարակից օրենքի նախագծերով մայր օրենքի դրույթները խախտելու համար սահմանվել է վարչական և քրեական պատասխանատվություն:
Մերի Գալստյանը, սակայն, առաջարկեց նախագծերի փաթեթի քվեարկությունը հետաձգել, քանի որ դեռևս քննարկումներ են ունենում տարբեր գերատեսչությունների հետ, հստակեցման համար կան դեռ որոշ հարցեր:

Депутаты парламентской фракции “Мой шаг” Лена Назарян и Мери Галстян предлагают новую законодательную инициативу, согласно которой устанавливаются правоотношения, используемые для домашних и бродячих животных, животных служебного назначения, показа, животных, предназначенных для спортивных и развлекательных мероприятий. Как передает «Арменпресс», на заседании постоянной комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы пакет проектов законов представила Мери Галстян.
“Даются четкие определения указанных видов животных, рамки связанных с ними требований, обязанностей их владельца, а также полномочия и рамки функций структур государственного управления, соответствующего уполномоченного органа, органов местного самоуправления. Мы также придаем важность включению в проект всего инструментария, связанного с общественным контролем”, - сказала Галстян и отметила, что это основной закон.
В основе логики закона лежит ответственное, добросовестное, гуманное отношение к животным, исключение причинения боли животным и жестокого обращения. Устанавливается весь круг ответственности, предъявляемый владельцу животных, требования к организации, занимающейся отловом бродячих животных. Представлены также все требования и ограничения по продаже, разведению, содержанию животных в приютах, требования к усыплению животных.
“В правоотношения, связанны с домашними животными, мы ввели, в частности, требование иметь паспорт идентификации собак, что будет эффективным в процессе идентификации владельцев в случае их пропажи”, - сказала Галстян.
По смежным законопроектам за нарушение положений основного закона установлена административная и уголовная ответственность.
Мери Галстян, однако, предложила отложить голосование по пакету проектов, поскольку пока ведутся обсуждения с различными ведомствами, есть еще некоторые вопросы, требующие уточнения.