Արցախ մուտք գործելու և ելք կատարելու սահմանափակումները հանվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության պարետ, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը ստորագրել է նոր որոշումներ, համաձայն որոնց հանրապետություն մուտք գործելու և ելք կատարելու սահմանափակումները հանվում են: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Արցախից ելք կատարելու համար պարետի թույտվությունն անհրաժեշտ չէ, վերացվում է նաև հանրապետություն մուտք գործելու համար որպես պարտադիր պայման կիրառվող ՊՇՌ թեստի պահանջը: Սակայն, սահմանային հսկիչ անցագրային կետերում ծառայություն իրականացնող բուժանձնակազմը յուրաքանչյուր քաղաքացու տեղում ջերմաչափելու է և իրականացնելու է արտաքին զննություն:
«Ելքի և մուտքի սահմանափակումների հանման պատճառը վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրված կորոնավիրուսային հիվանդացության կտրուկ անկումն է և դրա հետևանքով ռիսկերի նվազումը: Ելքի և մուտքի սահմանափակումների հանմանը զուգահեռ ուժեղացվելու են հանրապետությունում հակահամաճարակային կանոնների պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները»,- նշել է ԱՀ պարետ, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը՝ կոչ անելով ցուցաբերել առավելագույն զգոնություն և խստագույնս հետևել համավարակի կասեցման համար սահմանված կանոններին:
Հայաստանում սեպտեմբերի 8-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 44953 դեպք, որոնցից 40592-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 3182 պացիենտ:
Արցախում սեպտեմբերի 8-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 316 դեպք, որից 277-ը՝ առողջացած: Փաստացի բուժում է ստանում 37 մարդ։

Сняты ограничения на въезд в Арцах и выезд из Арцаха
Министр территориального управления и развития Республики Арцах Жирайр Мирзоян подписал новые решения, согласно которым сняты ограничения на въезд и выезд из республики. Об этом «Арменпресс» сообщили в информационном центре штаба Арцаха.
Для въезда и выезда из Арцаха разрешения комендатуры уже не требуется, отменяется также требование ПЦР-теста, применяемого в качестве обязательного условия для въезда в республику. Однако медперсонал, осуществляющий службу на пограничных контрольно-пропускных пунктах, на местах будет термометрировать и проводить внешний осмотр всех граждан.
“Причиной снятия ограничений на выезд и въезд является резкое снижение заболеваемости, зафиксированное в последнее время в Республике Армения, и вследствие этого снижение рисков. Параллельно со снятием ограничений на выезд и въезд в республике будут усилены работы по соблюдению противоэпидемических правил”, - отметил комендант Арцаха, министр территориального управления и развития Жирайр Мирзоян, призвав проявлять максимальную бдительность и строго соблюдать установленные правила.
В Армении по состоянию на 8 сентября всего подтверждено 44 953 случая COVID-19, 40 592  из которых выздоровели. На данный момент в Армении фактическое лечение от COVID-19 получают 3 182 пациента. В Арцахе по состоянию на 8 сентября всего подтверждено 316 случаев COVID-19. 277 из них уже преодолели болезнь. Фактическое лечение получают 37 пациентов.