Արցախի ՄԻՊ-ը ցավակցություն է հայտնել Դանա Մազալովայի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ցավակցություն է հայտնել չեխ փաստաբան, լրագրող Դանա Մազալովայի մահվան կապակցությամբ։ 2020թ. սեպտեմբերի 4-ին Պրահայի Վինոհրադյան հիվանդանոցում 66 տարեկանում կյանքից հեռացել է Դանա Մազալովան։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Բեգլարյանը «Թվիթերի» իր էջում գրել է․
«Ցավում եմ չեխ փաստաբան, լրագրող Դանա Մազալովայի մահվան կապակցությամբ: Նա Արցախի ազատագրական պայքարի ժամանակ տեղում էր, օբյեկտիվորեն լուսաբանում էր շատ իրադարձություններ, այդ թվում՝ Խոջալուի գործողությունները և սեփական ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական բռնությունները, հետագայում նաև նրանց կեղծիքները»։
Դանան ծնվել էր 1954 թվականի նոյեմբերի 18-ին չեխական Օպատով քաղաքում, ուր եւ ավարտել էր միջնակարգ դպրոցն ու գիմնազիան։ Բարձրագույն իրավաբանական կրթությունը ստացել էր Պրահայի Կարոլինյան համալսարանում։ Այնուհետեւ անցել էր ակտիվ լրագրողական գործունեության, աշխատել էր «Մլադա Ֆրոնտա», «Ռեֆլեքս» պարբերականներում, ապա՝ 1990ականների սկզբին՝ իբրեւ Չեխական հեռուստատեսության սեփական թղթակից Մոսկվայում, որտեղից էլ մեկնել էր Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ՝ լուսաբանելով նորանկախ Հայաստանի առօրյան ու Արցախի հիմնախնդիրը։
Դեռեւս 1988 թվականի դեկտեմբերյան երկրաշարժի օրերին նա ոչ միայն մի խումբ չեխ եւ հայ ակտիվիստների հետ կազմակերպեց Հայաստանին տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը, գրեց «Երկիր Արարատի ներքո» վավերագրական ֆիլմի սցենարը, որը մեծ հաջողություն ունեցավ չեխական հեռուստաեթերում, այլեւ «Արմենիա» ակումբի հետ համատեղ կազմակերպեց երկրաշարժից հետո որբ մնացած 80 հայ երեխաների հանգիստը Չեխիայում։
Դանան ակտիվ դեր խաղաց չեխական մամուլում ու հեռուստատեսությամբ Արցախի խնդրի լուսաբանման հարցում։ Նրա հայտնի հարցազրույցը Ադրբեջանի նախկին նախագահ Մութալիբովի հետ մինչ օրս մնում է Ադրբեջանի կողմից արված հիմնական փաստացի հաստատումն այն իրողության, որ Խոջալուի ողբերգությունը կազմակերպել էր Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատը։
Անցած տարիներին Դանան շարունակեց պաշտպանել հայ ժողովրդի արդար պայքարը՝ լինի դա չեխական խորհրդարանում, թե Բրյուսելում ՝ Եվրախորհրդարանում։ Հանդես եկավ բազմաթիվ հարցազրույցներով թե՛ չեխական մամուլում, թե´ Հայաստանի ու սփյուռքի լրատվամիջոցներում։
Դանա Մազալովան ակտիվորեն պաշտպանում էր նաեւ Հայ Դատը, բազմիցս ելույթներ է ունեցել Չեխիայում կազմակերպված տարբեր ձեռնարկների ընթացքում՝ կոչ անելով Չեխիայի խորհրդարանին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2018 թվականին բարձր է գնահատել Դանա Մազալովայի Սպիտակի երկրաշարժի օրերին ցույց տված աջակցությունը եւ պարգեւատրել է նրան ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հոբելյանական մեդալով։ Չեխական լրատվամիջոցների կողմից Դանան արժանացել է «Լավագույն լրագրող» մրցանակին։

Омбудсмен Арцаха выразил соболезнования в связи с кончиной Даны Мазаловой
Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян выразил соболезнования в связи с кончиной чешской журналистки и адвоката Даны Мазаловой. 4 сентября 2020 г. в Пражской Виннохрадской больнице в возрасте 66 лет скончалась Дана Мазалова.
Как передает «Арменпресс», Бегларян сделал запись в Твиттере․
“Сожалею в связи с кончиной чешской журналистки и адвоката Даны Мазаловой. В дни освободительной борьбы Арцаха она была здесь, объективно освещала многие события, в том числе и действия в Ходжалу и азербайджанское насилие в отношении собственного народа, а в дальнейшем и их фальсификации”.
Дана родилась 18 ноября 1954 года в чешском городе Опатов, где и окончила среднюю школу и гимназию. Высшее юридическое образование она получил на юридическом факультете Каролинского университета Праги. Затем она приступила к активной журналистской деятельности, работала в изданиях “Млада фронта”, “Рефлекс”. В начале 1990-х в качестве собственного корреспондента Чешского телевидения Дана Мазалова работала в Москве, откуда и отправилась в Армению и в Нагорный Карабах, освещая будни независимой Армении и Арцахскую проблему.
В дни декабрьского землетрясения 1988 года она вместе с группой чешских и армянских активистов организовала гуманитарную помощь Армении, написала сценарий документального фильма “Страна под Араратом”, который прошел с большим успехом в чешском телеэфире. Совместно с клубом “Армения” она организовала отдых в Чехии 80 детей, оставшихся сиротами после землетрясения.
Дана играла активную роль в освещении проблемы Арцаха в чешской прессе и на телевидении. Ее известное интервью с экс-президентом Азербайджана Муталибовым до сих пор остается основным фактическим подтверждением того факта, что трагедию в Ходжалу организовал народный фронт Азербайджана.
Дана всегда и везде защищала справедливую борьбу армянского народа, будь то в Парламенте Чехии или в Европарламенте в Брюсселе. Представляла множество интервью и в чешской прессе, и в Европейском журнале “Орер, и в СМИ Армении и диаспоры.
Дана Мазалова активно поддерживала и “Ай Дат”, неоднократно выступала на различных мероприятиях в Чехии, призывая парламент Чехии признать Геноцид армян.
Армения высоко оценила помощь Даны Мазаловой, оказанную в 2018 году, в дни Спитакского землетрясения. Она награждена юбилейной медалью Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения. Дана чешскими СМИ была удостоена звания “Лучший журналист”.