Արցախի նախագահն ընդունել է աշխարհի ռեկորդակիրներ Յուրի և Արթուր Սաքունց եղբայրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է աշխարհի ռեկորդակիրներ Յուրի և Արթուր Սաքունց եղբայրներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հարությունյանը հայտնել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում.«Այսօր ընդունել եմ աշխարհի ռեկորդակիրներ Յուրի և Արթուր Սաքունց եղբայրներին: Շնորհավորել եմ տղաներին սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան մարզադաշտում սահմանած նոր ռեկորդների համար, որոնք տղաները նվիրել են Արցախի Հանրապետության օրվան: Նաև հայտնել եմ իմ խորին շնորհակալությունը, քանի որ մարզական նման միջոցառումները մեծապես նպաստում են Արցախի ճանաչելության բարձրացմանը ողջ աշխարհում»:
Առաջին ռեկորդը սահմանել է աշխարհի կրկնակի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն, ՀՀ «Դյուցազնագրքի» 17-ակի ռեկորդակիր, աշխարհի եռակի ռեկորդակիր, «Գինեսի» կրկնակի ռեկորդակիր Յուրի Սաքունցը: Նա, ձեռքերի վրա քայլելով, ոտքերը օդում պահած, ատամներով բռնած ճոպանը՝ քաշել է 4 տոննա 100 կգ քաշ ունեցող «Համմեր» մակնիշի ավտոմեքենան:
Երկրորդ ռեկորդը սահմանել է աշխարհի ռեկորդակիր, սամբոյի աշխարհի բրոնզե մեդալակիր, միջազգային բազմաթիվ մրցաշարերի հաղթող, միջազգային կարգի սպորտի վարպետ Արթուր Սաքունցը: Նա 12,5 տոննա քաշ ունեցող ավտոբուսը քաշել է ատամներով բռնած ճոպանով և ետքայլով:

Президент Арцаха принял рекордсменов мира - братьев Юрия и Артура Сакунца
Как передает «Арменпресс», об этом Арутюнян сообщил на своей странице в Facebook. “Сегодня я принял рекордсменов мира - братьев Юрия и Артура Сакунц. Поздравил ребят с новыми рекордами, установленными 2 сентября на Степанакертском стадионе им. Степана Шаумяна, которые они подарили Дню независимости Республики Арцах. Я также выразил им свою глубокую благодарность, поскольку подобные спортивные мероприятия в значительной степени способствуют повышению узнаваемости Арцаха во всем мире”.
Первый рекорд установил двукратный чемпион мира, чемпион Европы, 17-кратный рекордсмен  “Дюцазнагирка” Республики Армения, трехкратный рекордсмен мира, двукратный рекордсмен Книги Гиннеса” Юрий Сакунц. Он на руках, с поднятыми в воздух ногами, тросом в зубах протащил автомобиль марки “Хаммер” весом 4 тонны 100 кг.
Второй рекорд установил рекордсмен мира, бронзовый призер мира по самбо, победитель многочисленных международных турниров, мастер спорта международного класса Артур Сакунц. Он тросом в зубах, пятясь протащил автобус, который весил 12,5 тонны.