Սփյուռքահայ մասնագետները սկսեցին աշխատել ՀՀ կառավարությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» սփյուռքահայ մասնագետների ծրագիրը մեկնարկել է սեպտեմբերի 1-ին: Առաջին փուլով 24 մասնագետներն արդեն Հայաստանում են: Կանադայից, Դանիայից, Ռուսաստանից, Լիբանանից, Ֆրանսիայից, Նորվեգիայից մինչև Իսրայել, Նիդերլանդներ ու Չինաստան. նրանց անգամ համաճարակը չի խանգարել հասնել հայրենիք և միանալ ՀՀ կառավարության աշխատանքներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` առաջին փուլի մասնակիցներն աշխատանքի են անցել վարչապետի աշխատակազմում, Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Շրջակա միջավայրի, Արդարադատության, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Էկոնոմիկայի նախարարություններում, Կենտրոնական բանկում, Կրթության տեսչական մարմնում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակներում:
Ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցներին ընդունել և բարի գալուստ է մաղթել Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Հանձնակատարը հույս է հայտնել, որ նրանք հայրենիքում կունենան անփոխարինելի աշխատանքային փորձառություն:
Իրենց հերթին մասնակիցներից շատերը նշել են, որ այս ծրագիրը հայրենադարձվելու ճանապարհի իրենց մեկնարկն է, և սեփական ապագան տեսնում են Հայաստանում:
Այնուհետ «իԳործ»-ցիներին ներկայացվել են աշխատանքի ժամանակացույցը և պարտականությունները:
«Դեպի Հայք» հիմնադրամի տնօրեն Սևան Գապագեանը և «RepatArmenia» հիմնադրամի համահիմնադիր Վարդան Մարաշլյանը մասնակիցներին մանրամասնել են հայաստանյան պետական մարմիններում աշխատաոճի առանձնահատկությունները և միջավայրին արագ ինտեգրման համար գործնական խորհուրդներ տվել:
COVID-19-ով և օդային սահմանափակ հաղորդակցությամբ պայմանավորված՝ ծրագրի  մյուս մասնակիցները Հայաստան կժամանեն մի փոքր ավելի ուշ:

Специалисты из армянской диаспоры начали свою работу в правительстве Республики Армения
Программа привлечения специалистов из армянской диаспоры “За дело” офиса главного уполномоченного по делам диаспоры стартовала 1 сентября. 24 специалиста по первому этапу уже прибыли в Армению. Они из Канады, Дании, России, Ливана, Франции, Норвегии, Израиля, Нидерландов и Китая. Даже эпидемия не помешала им добраться до родины и присоединиться к работе правительства Республики Армения.
Как сообщает Арменпресс, участники первого этапа приступили к работе в аппарате премьер-министра, в Министерствах здравоохранения, труда и социальных вопросов, окружающей среды, юстиции, высокотехнологичной промышленности, территориального управления и инфраструктур, образования, науки, культуры и спорта, в Центральном банке, в Инспекционном органе образования, в офисах Защитника прав человека и главного уполномоченного по делам диаспоры.
Участников первого этапа программы принял и приветствовал главный уполномоченный Заре Синанян. Он выразил надежду, что на родине они приобретут незаменимый опыт работы.
В свою очередь, многие из участников отметили, что эта программа является для них началом на пути репатриации, и они видят свое будущее в Армении. Затем участникам были представлены график работы и их обязанности.
Директор Фонда “К Айку” Севан Гапагеян и соучредитель Фонда “RepatArmenia” Вардан Марашлян рассказали участникам об особенностях стиля работы в государственных органах Армении и дали практические советы для быстрой интеграции в среду.
В связи с ограниченным воздушным сообщением из-за пандемии COVID-19 остальные участники программы прибудут в Армению позднее.