Սփյուռքահայ մասնագետները սկսեցին աշխատել ՀՀ կառավարությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» սփյուռքահայ մասնագետների ծրագիրը մեկնարկել է սեպտեմբերի 1-ին: Առաջին փուլով 24 մասնագետներն արդեն Հայաստանում են: Կանադայից, Դանիայից, Ռուսաստանից, Լիբանանից, Ֆրանսիայից, Նորվեգիայից մինչև Իսրայել, Նիդերլանդներ ու Չինաստան. նրանց անգամ համաճարակը չի խանգարել հասնել հայրենիք և միանալ ՀՀ կառավարության աշխատանքներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` առաջին փուլի մասնակիցներն աշխատանքի են անցել վարչապետի աշխատակազմում, Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Շրջակա միջավայրի, Արդարադատության, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Էկոնոմիկայի նախարարություններում, Կենտրոնական բանկում, Կրթության տեսչական մարմնում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակներում:
Ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցներին ընդունել և բարի գալուստ է մաղթել Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Հանձնակատարը հույս է հայտնել, որ նրանք հայրենիքում կունենան անփոխարինելի աշխատանքային փորձառություն:
Իրենց հերթին մասնակիցներից շատերը նշել են, որ այս ծրագիրը հայրենադարձվելու ճանապարհի իրենց մեկնարկն է, և սեփական ապագան տեսնում են Հայաստանում:
Այնուհետ «իԳործ»-ցիներին ներկայացվել են աշխատանքի ժամանակացույցը և պարտականությունները:
«Դեպի Հայք» հիմնադրամի տնօրեն Սևան Գապագեանը և «RepatArmenia» հիմնադրամի համահիմնադիր Վարդան Մարաշլյանը մասնակիցներին մանրամասնել են հայաստանյան պետական մարմիններում աշխատաոճի առանձնահատկությունները և միջավայրին արագ ինտեգրման համար գործնական խորհուրդներ տվել:
COVID-19-ով և օդային սահմանափակ հաղորդակցությամբ պայմանավորված՝ ծրագրի  մյուս մասնակիցները Հայաստան կժամանեն մի փոքր ավելի ուշ:

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. iGorts program, initiated by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia, has launched on September 1.
Within the framework of the program Diaspora-Armenian professionals will work in Armenia’s state institutions.
24 Diaspora specialists from Canada, Denmark, Russia, Lebanon, France, Norway, etc, have already arrived in Armenia under the first phase of the program. Even the COVID-19 pandemic didn’t prevent them to visit the Homeland and to work in the Armenian government.
The participants of the first phase have already started working in the Armenian prime minister’s administration, the ministries of Healthcare, Labor and social affairs, Environment, Justice, High technological industry, Territorial administration and infrastructures, Education, Economy, Central Bank, Education inspection body, the Ombudsman’s Office, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan welcomed the program participants and expressed hope that they will have an irreplaceable working experience in the Homeland.
In their turn most of the participants stated that this program is the launch of their repatriation path, as they see their own future in Armenia.