Ֆրանսիայի և Հայաստանի դեսպանները հարգանքի տուրք են մատուցել Կոմիտաս վարդապետի պղծված արձանի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը Փարիզում հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ Կոմիտաս վարդապետի արձանի մոտ, որը ժխտողական մակագրությամբ պղծվել էր նախօրեին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուքի» պաշտոնական էջը:
«Այսօր Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը, ինչպես նաև Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի CCAF France համանախագահներ Արա Թորանյանը և Մուրադ Փափազյանը Փարիզում հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ Կոմիտաս վարդապետի արձանի մոտ, որը ժխտողական մակագրությամբ պղծվել էր նախօրեին»,- ասված է գրառման մեջ:
Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի դեսպանությունը խստորեն դատապարտել է Փարիզում Կոմիտաս վարդապետի արձանի պղծումը, որը ժխտողականության դրսևորում է, մի հուշարձանի, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության նահատակների, ինչպես նաև Ֆրանսիայի համար զոհված հայերի հիշատակին:

Послы Франции и Армении воздали дань уважения у оскверненного памятника Комитасу
Посол Армении во Франции Асмик Толмаджян и посол Франции в Армении Джонатан Лакот в Париже у памятника Комитасу, который накануне был осквернен, почтили память жертв Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальная страница посольства Армении во Франции в Facebook.
“Сегодня посол Армении во Франции Асмик Толмаджян, посол Франции в Армении Джонатан Лакот, а также сопредседатели Координационного совета армянских организаций Франции CCAF France Ара Торанян и Мурад Папазян в Париже почтили память жертв Геноцида армян, у памятника Комитасу, который накануне был осквернен неподобающей надписью”, - говорится в записи.
31 августа посольство Армении решительно осудило осквернение в Париже памятника Комитасу, являющееся проявлением отрицания памятника, посвященного памяти жертв Геноцида армян, а также армян, погибших за Францию.