«Գյումրու օր» տոնակատարության շրջանակում շահագործման կհանձնվի երեք կրթամշակութային կենտրոն
ԳՅՈՒՄՐԻ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գյումրու օր» տոնակատարության շրջանակում՝ սեպտեմբերի 5-ին, քաղաքապետարանի շենքում, շահագործման կհանձնվի կրթամշակութային 3 կենտրոն: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, շինությունները տեղակայված են Գյումրու համայնքապետարանի վարչական կառույցի նկուղային հատվածում:
Տարածքը հիմնանորոգվել է Գյումրու համայնքապետարան-ՀՀ կառավարություն համատեղ սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակմ: Շենքի տվյալ հատվածում գործելու են Գյումրու պատմության թանգարանը, Մկրտիչ Արմենի անվան կենտրոնական գրադարանը և Գյումրու համայնքային ցուցասրահը:
«Գյումրու օր» միջոցառման շրջանակում կատարելու ենք այս երեք խիստ կարևոր կառույցների բացումը և ազդարարելու ենք, որ այսուհետ այս կառույցները պատրաստ են ընդունելու գյումրեցիներին և Գյումրու բոլոր հյուրերին»,-«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գյումրու քաղաքապետարանի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ Լիլիթ Թովմասյանը:
Ցուցասրահում հենց առաջին ցուցադրությունը նախատեսվում է սեպտեմբերի 5-ին՝ կանադահայ նկարիչ Գևորգ Կասաբյանի անհատական ցուցահանդեսով:
Մյուս կառույցը՝ Մկրտիչ Արմենի անվան կենտրոնական գրադարանը, արդեն իսկ տեղավորվել է շինությունում: Քաղաքային գրադարանը տեղափոխելու պատճառը նախկին շենքի վթարային վիճակն է եղել: Գրքերը գրադարակներին են, սպասվում է նոր գրականության համալրում, իսկ ընթերցողների համար գրադարանը բաց կլինի սեպտեմբերի 5-ից հետո:
Գյումրու պատմության թանգարանի հատվածում դեռ անելիքներ շատ կան: Ցուցանմուշների տեղադրման աշխատանքներին զուգահեռ որոշ սենյակներում դեռ շինարարական եռուզեռ է:
Թանգարանում ցուցադրվելու են Գյումրու «Կումայրի» պատմամշակութային արգելոց թանգարանում պահվող ցուցանմուշները, որոնց մի մասը 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո ժամանակավոր պահպանության էին հանձնվել ՀՀ մի շարք թանգարանների:

В рамках празднования Дня Гюмри  будут сданы в эксплуатацию три образовательно- культурных центра
В рамках празднования Дня Гюмри 5 сентября в здании мэрии будут сданы в эксплуатацию 3 образовательно-культурных центра. Как сообщает «Арменпресс», центры расположены в подвальном этаже административного здания мэрии Гюмри.
Территория была отремонтирована в рамках совместной программы субсидирования мэрии Гюмри и правительства Республики Армения. Здесь разместятся Исторический музей Гюмри, Центральная библиотека им. Мкртича Армена и Гюмрийский общинный выставочный зал.
“В рамках мероприятия День Гюмри мы откроем эти три очень важных центра и объявим, что отныне они готовы принимать жителей Гюмри и всех гостей Гюмри”, - сообщила Арменпресс руководитель управления культуры и молодежи мэрии Гюмри Лилит Товмасян.
Первая выставка в выставочном зале запланирована на 5 сентября. Это персональная выставка армянского художника из Канады Георгия Касабяна. А Центральная библиотека им. Мкртича Армена, уже полностью разместилась в этом здании. Причиной переезда городской библиотеки стало аварийное состояние бывшего здания. Книги уже на полках, ожидается и новая комплектация литературой, библиотека примет читателей после 5 сентября.
В Историческом музее Гюмри еще есть чем заняться. Параллельно с установкой экспонатов в некоторых помещениях еще продолжаются строительные работы.
В музее будут представлены экспонаты, хранящиеся в Историко-культурном музее-заповеднике Кумайри в Гюмри, некоторые из которых после разрушительного землетрясения 1988 года временно хранились в ряде музеев Армении.