Ֆիլմերի բացօթյա ցուցադրումով մեկնարկել է «Ֆրեսկո» փառատոնի երևանյան ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցի Սբ. Աննա և Սբ. Կաթողիկե եկեղեցիների հարակից տարածքում, օգոստոսի 24-ին մեկնարկել է «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 7-րդ միջազգային փառատոնի երևանյան ծրագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագրով նախատեսված բացօթյա կինոդիտումները կլինեն մինչև սեպտեմբերի 1-ը ամեն օր ժամը 19:00-23:00-ն:
Կազմակերպիչների խոսքով՝ չնայած ֆիլմերի դիտումով հետաքրքրվածների քանակը շատ է, բայց, համավարակով պայմանավորված, տարածքում նախատեսվում է 40 հոգու համար նստարան։
«Հաշվի առնելով, որ պարետի նոր որոշմամբ մշակույթի ոլորտը, այդ թվում՝ թատերահամերգային միջոցառումները և կինոցուցադրությունները կարող են անցկացվել բացառապես բացօթյա տարածքներում՝ որոշեցինք այս տարի ևս անցկացնել փառատոնը։ Այս տարի 85 երկրից ներկայացված 3 000-ից ավելի հայտից ընտրվել է 63 ֆիլմ՝ 23 երկրից։ Միջոցառումներից որոշներն անցկացվում են առցանց հարթակում, իսկ առաջիկա օրերին կլինեն բազմաթիվ ֆիլմերի բացօթյա դիտում-քննարկումներ, համերգային ծրագրեր և առցանց հանդիպումներ»,- նշել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Աննա Կարապետյանը։
Կինոդիտումներից առաջ ներկաները ջերմաչափվում են, դիմակ դնում, ինչպես նաև պահպանում սոցիալական հեռավորությունը։
Փառատոնի նպատակն է հոգևոր և մշակութային երկխոսության միջոցով նպաստել մարդասիրական արժեքների տարածմանը: «Ֆրեսկոյի» հանդիսավոր բացման արարողությունը կայացել է սահմանամերձ Բերդ քաղաքում՝ «Բերդ» պարային անսամբլի բացօթյա համերգով, այնուհետև համերգին հաջորդել են միջազգային ֆիլմերի դիտումները:
Փառատոնի ընթացքում կլինեն սպասված համերգներ. օգոստոսի 28-ին՝ Հայաստանի Պարի պետական անսամբլի մենահամերգը, 29-ին՝ Ռուբեն Հախվերդյանի 70-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգը, օգոստոսի 30-ին ելույթ կունենան Ջիվան Գասպարյանը և իր ընկերները:
«Ֆրեսկոն» իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գլխավոր աջակցությամբ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի օրհնությամբ և աջակցությամբ և հայաստանյան «Կլոր սեղան» հիմնադրամի աջակցությամբ:

Показом фильмов под открытым небом началась ереванская программа фестиваля “Фреско”
В Ереване на перекрестке улиц Абовяна и Саят-Новы на территории, прилегающей к церкви Катогике и к церкви Св. Анны 24 августа началась ереванская программа VII Международного фестиваля современного искусства и духовных фильмов “Фреско”.
Как передает «Арменпресс», показ фильмов на открытом воздухе будет проходить до 1 сентября с 19:00 до 23:00.
По словам организаторов, несмотря на то, что число желающих смотреть фильмы довольно много, на территории установлены стулья для 40 зрителей.
“С учетом нового решения коменданта в сфере культуры, что на открытых площадках можно проводить мероприятия, том числе и театрально-концертные мероприятия и кинопоказы, мы решили фестиваль провести и в этом году. В этом году из представленных свыше 3 000 заявок из 85 стран было отобрано 63 фильма из 23 стран. Некоторые мероприятия будут проведены на онлайн-площадке, в ближайшие дни будут просмотры и обсуждения фильмов под открытым небом, концертные программы и онлайн встречи”, - отметила художественный руководитель фестиваля Анна Карапетян.
Перед просмотром присутствующим будут  измерять температуру, обязательны маски и сохранение социального расстояния.
Цель фестиваля - посредством духовного и культурного диалога способствовать распространению гуманитарных ценностей. Торжественная церемония открытия “Фреско” состоялась в приграничном городе Берд с концертом под открытым небом танцевального ансамбля “Берд”, после концерта последовал просмотр фильма.
В ходе фестиваля состоятся и долгожданные концерты. 28 августа - сольный концерт Государственного ансамбля танца Армении, 29 августа - юбилейный концерт, посвященный 70-летию Рубена Ахвердяна, 30 августа выступят Дживан Гаспарян и его друзья.
Фестиваль проводится с благословения и при содействии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и при содействии Армянского фонда “Круглый стол”.