ՌԴ-ն աշխատում է ԼՂ հարցով բանակցությունները հնարավորինս շուտ վերսկսելու ուղղությամբ. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իր գործընկերների հետ աշխատում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները հնարավորինս շուտ վերսկսելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Труд» թերթին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ակնկալում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի շուտափույթ վերսկսումը: Աշխատում ենք այդ ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մեր գործընկերների հետ»,- նշել է նա:
Լավրովն ընգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հուլիսյան սահմանային հակամարտությունը 1994թ. հրադադարի համաձայնագրի երկրորդ համեմատաբար մասշտաբային խախտումն էր: Նախարարը նաև ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ վերջին 26 տարիների ընթացքում առաջին անգամ դաշտային հրետանու, ականանետների և հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ բարձր ինտենսիվ մարտեր են ընթացել ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում, այլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի հատվածում:
Ինչպես նշել է Լավրովը, Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ակտիվ միջնորդական ջանքեր է գործադրել հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ:
«Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն այդ ընթացքում ուղիղ կապի մեջ է եղել երկու երկների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարությունների հետ: Արդյունքում ռուսական ակտիվ միջնորդությամբ, թեկուզ ոչ առաջին փորձից, բայց հուլիսի 16-ին վերադարձել ենք կրակի դադարեցման ռեժիմին»,- ասել է Լավրովը:

Россия работает над скорейшим возобновлением переговоров по Карабаху: Сергей Лавров
Российская Федерация вместе со своими коллегами из Минской группы ОБСЕ работает над скорейшим возобновлением переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», такое заявление в интервью газете “Труд” сделал министр иностранных дел России Сергей Лавров.
“Надеемся на скорейшее возобновление переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Мы с нашими партнерами из Минской группы ОБСЕ работаем в этом направлении”, - отметил он.
Лавров подчеркнул, что июльский пограничный конфликт между Арменией и Азербайджаном стал вторым  наиболее масштабным нарушением Соглашения о прекращении огня 1994 г. Министр также обратил внимание на то обстоятельство, что впервые за последние 26 лет, интенсивные бои с использованием полевой артиллерии, минометов и ударных беспилотников велись не на линии соприкосновения Нагорного Карабаха, а на участке государственной границы между Арменией и Азербайджаном.
Как отметил Лавров, МИД России приложил активные посреднические усилия по урегулированию конфликта.
“Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху Игорь Попов все это время находился на прямой связи с руководством внешнеполитических ведомств обеих стран. В результате при активном российском посредничестве, хотя и не с первой попытки, 16 июля мы вернулись к режиму прекращения огня”, - сказал Лавров.