ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում բացվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում оգոստոսի 2-ին հանդիսավորությամբ բացվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին: Արարողությանը ներկա են եղել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, համալսարանի ղեկավար կազմն ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Նա նշել է, որ եկեղեցու կառուցման հիմնարկեքը կատարվել էր 2013թ-ին՝ ռազմական համալսարանի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանի և համալսարանի անձնակազմի նախաձեռնությամբ: Շինարարությունն ընդհատվել էր, սակայն 2020թ-ին պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հրահանգով, գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանի նախաձեռնությամբ և ռազմական համալսարանի պետ, գնդապետ Խաչատուր Խաչատրյանի մասնակցությամբ եկեղեցու կառուցման աշխատանքները վերսկսվել են ու հասցվել ավարտին:
«ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի գլխավորությամբ և առաջնորդությամբ սրբալույս մյուռոնով օծվեցին եկեղեցու խաչը, զանգը, սուրբ սեղանն ու մկրտության ավազանը: ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդն օրհնանքի խոսք ասաց և բարեմաղթեց նորանոր ձեռքբերումներ հայ ժողովրդի հոգևոր և ազգային արժեքների պահպանության սուրբ գործում»,- գրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակը:
Նա նաև ընդգծել է. «Այսուհետ ռազմական համալսարանի տարածքում կգործի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին, որտեղ աղոթք կբարձրացվի սպաների, կուրսանտների, համար, կկատարվեն եկեղեցու սուրբ խորհուրդները, պատարագներ, մկրտություններ և այլն»:

В Военном университете имени Вазгена Саркисяна Минобороны РА открылась церковь Месропа Маштоца
В  Военном университете имени  Вазгена Саркисяна Министерства обороны РА  2 августа была торжественно открыта церковь Святого Месропа Маштоца. В церемонии приняли участие министр обороны Давид Тоноян, высокопоставленные военные чиновники, администрация университета и преподавательский состав. Как  передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министра обороны РА Шушан Степанян.
Она отметила, что первый камень церкви был заложен в 2013 году по инициативе бывшего руководителя военного университета, генерал-лейтенанта Мартина Карапетяна и преподавательского состава университета. Строительство было прервано, но в 2020 году по приказу министра обороны Давида Тонояна по инициативе генерал-лейтенанта Мартина Карапетяна и при  участии начальника  военного университета полковника Хачатура Хачатряна строительство церкви  было возобновлено и доведено до конца.
«Под руководством духовного наставника Вооруженных сил епископа Вртанеса Абрамяна крест церкви, колокол, алтарь  и купель крещения были освящены святым миром. Епископ Абрамян благословил и пожелал новых свершений в священной задаче сохранения национальных ценностей армянского народа», - написала пресс-секретарь министра обороны РА.
Она также подчеркнула: «Отныне на территории военного университета будет функционировать церковь Св. Месропа Маштоца, где будут совершаться молитвы за офицеров, курсантов, святые таинства, литургии, крещения и т.д.»