Մնացականյանն ու Մայիլյանը ընդգծել են հրադադարի ռեժիմի վերահսկման մեխանիզմների ներդրման հրամայականը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հուլիսի 31-ին Երևանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հանդիպմանն անդրադարձ են կատարվել ս.թ. հուլիսի 12-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի մարզի հատվածում Ադրբեջանի կողմից սահմանամերձ քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ ուղղակի զինված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։ Կողմերն ընդգծել են, որ հակամարտության գոտում լարվածությունը միտումնավոր կերպով սրելու Ադրբեջանի հերթական փորձը լուրջ հարված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և մեկ անգամ ևս ի ցույց է դնում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իր միջազգային պարտավորությունների նկատմամբ բացահայտ քամահրական վերաբերմունքը։ Այս համատեքստում կարևորվել է գործուն քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ զսպելու նոր ագրեսիա սանձազերծելու Ադրբեջանի նկրտումներն ու այդ երկրի իշխանություններին բերելու կառուցողական դաշտ։ ԱԳՆ ղեկավարներն ընդգծել են հակամարտության գոտում լարվածության ռիսկերի նվազեցման և հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման հրամայականը։
Մասիս Մայիլյանը և Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել են հայկական երկու պետությունների միջև անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը նոր բովանդակություն հաղորդելու արդիականությունը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նշված ոլորտում համագործակցության իրավական հիմքերի զարգացման անհրաժեշտությանը՝ հաշվի առնելով ընդհանուր անվտանգային մարտահրավերները։ Այս առնչությամբ կողմերն ընդգծել են տարածաշրջանում ապակայունացնող քաղաքականություն ներմուծելու անընդունելիությունը և դրա վճռական մերժումը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության նորանշանակ ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը։

YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. On July 31, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan, the Artsakh MFA told Armenpress.
During the meeting, the sides touched upon the situation, created as a result of the armed aggression launched by Azerbaijan on July 12 in the section of the Tavush region of the Armenian-Azerbaijani border, when it directly targeted the civilian population and infrastructure of the border settlements. The Foreign Ministers emphasized that another attempt by Azerbaijan to deliberately escalate tensions in the conflict zone was a serious blow to the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, once again demonstrating the open contempt of the Azerbaijani authorities for their international obligations. In this context, the sides stressed the need to take active steps to deter the aspirations of Azerbaijan for unleashing a new aggression and to bring the authorities of that country to a constructive path. The Foreign Ministers emphasized the imperative of establishing international mechanisms for the reduction of risks of tension in the conflict zone and for controlling the ceasefire regime.
Masis Mayilian and Zohrab Mnatsakanyan reiterated the urgency of giving a new content to the security cooperation between the two Armenian states. In this context, they noted the need to develop the legal basis for cooperation in this area, taking into account the overall security challenges. In this regard, the sides highlighted the inadmissibility of a destabilizing policy in the region and the necessity of its resolute rejection.
Newly appointed Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia Sergey Ghazaryan also participated in the meeting.