Պրահայում հայերի և ադրբեջանցիների միաժամանակ տեղի ունեցած ցույցերն անցել են առանց միջադեպերի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Հայ երիտասարդական միությունն ադրբեջանական ագրեսիայի առնչությամբ Պրահայում՝ Ադրբեջանի դեսպանության դիմաց հուլիսի 24-ին անցկացրել է խաղաղ հավաք։ Նույն տեղում միաժամանակ անցկացվել է նաև Չեխիայում ադրբեջանական համայնքի հավաքը, որի մասնակիցները կանգնած են եղել հենց դեսպանության դիմաց։ Երկու հավաքների միջև առկա է եղել ոստիկանության կողմից հսկվող բուֆերային տարածք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ չնայած ադրբեջանական ցույցի մասնակիցները քանակապես խիստ գերազանցել են հայկական ցույցի մասնակիցներին և հստակ երևացել է, որ վերջիններիս հավաքել և ուղղորդում է դեսպանությունը, այնուամենայնիվ, նույնիսկ փոքրաթվ հայ երիտասարդները կարողացել են ուշադրություն գրավել՝ հանդես գալով առանձնապես խաղաղության կոչերով և կատարելով հայ ազգային հայրենասիրական երգեր և պարեր, այդ թվում՝ քոչարի։
Ադրբեջանական ցույցի մասնակիցները թափահարել են նաև Թուրքիայի դրոշը և պարբերաբար աղաղակել՝ «Turkiye»: Ադրբեջանական ցույցին մասնակցել է նաև Չեխիայում Թուրքիայի դեսպանը։ Ցույցերն անցել է առանց միջադեպերի։

Одновременная демонстрация армян и азербайджанцев в Праге прошла без инцидентов
Армянский молодежный союз Чешской Республики провел 24 июля мирный митинг перед посольством Азербайджана в Праге в связи с азербайджанской агрессией. В то же время в том же месте проходил митинг азербайджанской общины, участники которого стояли прямо перед зданием посольства. Между двумя сторонами находилась контролируемая полицией буферная зона.
Как сообщает Арменпресс, хотя участников азербайджанской демонстрации было намного больше, чем участников армянской демонстрации и было ясно, что последние собрались по указанию посольства, тем не менее, даже небольшое количество молодых армян смогли привлечь внимание призывами к миру и национально-патриотическими песнями и танцами, в том числе кочари.
Участники азербайджанской демонстрации также размахивали турецким флагом и регулярно кричали «Turkiye». Посол Турции в Чехии также принял участие в азербайджанском митинге. Демонстрации прошли без инцидентов.