Դեպի Գնդեվանք ճոպանուղի և ճեմուղի. Ջերմուկում խոշոր ծրագրեր են նախատեսված
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում համավարակով պայմանավորված զբոսաշրջության ոլորտում նկատելի անկումից հետո, կարծես, ներքին տուրիզմի հատվածում, որոշակի դինամիկա է նկատվում: Այդ դինամիկան զգացվում է հատկապես Ջերմուկ խոշորացված համայնքում: Այստեղ ոչ միայն չեն դժգոհում, այլև արձանագրում են այցելուների հոսք:
«Այցելուների հոսք հատկապես նկատվում է շաբաթ, կիրակի օրերին: Կան առողջարաններ, որոնք այդ օրերին նույնիսկ տեղ չեն ունեցել: Մարդիկ կարճաժամկետ, բայց գալիս են: Հյուրանոցները կարողանում են օգտվել այդ այցելություններից, սակայն ռեստորաններն ու սրճարանները՝ ոչ այնքան: Ամեն դեպքում մարդկանց շրջանում կա զգուշավորություն, և շատերը չեն շտապում ռեստորաններ, սրճարաններ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ջերմուկ համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանը:
Համավարակի հետ կապված ակնկալվում էր, որ ներքին տուրիզմի հատվածում այս տարի գնային քաղաքականությունն այլ կերպ կլինի, հյուրանոցներում մատչելի փաթեթների պակաս չի զգացվի, սակայն կան դժգոհություններ, որ  դրանք շատերի համար շարունակում են հասանելի չլինել: Վարդան Հովհաննիսյանը համամիտ չէ այն դիտարկումների հետ, թե հյուրանոցային բոլոր փաթեթները թանկ են:
«Մեզ մոտ կան ամենատարբեր գնային առաջարկներ: Եթե մարդիկ ուզում են հինգ աստղանի բարձրակարգ հյուրանոցում հանգստանալ, բնականաբար գինը բարձր է: Ամեն դեպքում դրանց կողքին ունենք երկու աստղանի հյուրանոցներ, հյուրատներ, բնակարաններ, որոնք վարձակալության են տրվում: Տարբերակներ կան, այլընտրանք կա, մարդիկ իրենց գրպանին համապատասխան կարող են գտնել»,-ասաց Վարդան Հովհաննիսյանն՝ ավելացնելով, որ վարձակալությամբ տրվող բնակարանները սկսում են 10 000 դրամից:
Ջերմուկը շարունակում է մնալ զբոսաշրջիկների նախընտրելի վայրերից մեկը` նշում է Վարդան Հովհաննիսյանն ու շտապում ներկայացնել այն ծրագրերը, որոնք ընթացքի մեջ են, նախատեսված են առաջիկայի համար: Նախ այս տարի Ջերմուկ խոշորացված համայնքում մինչև տարեվերջ 600 մլն դրամի չափով սուբվենցիոն ծրագրեր են նախատեսված: Մասնավորապես, ասֆալտապատում, բակերի, զբոսայգիների բարեկարգում, մանկական կենտրոնի ստեղծում, արևային էներգիայի ծրագրեր և այլն:
Այս տարի արևային էներգիայի ծրագրերի համար նախատեսվել է 155 մլն դրամի չափով գումար: Ծրագիրը ենթադրում է արևային պանելների տեղադրում համայնքային նշանակության շենքերի վրա, ճոպնուղու մոտ: Արդյունքում՝ ստացված արևային էներգիայի օգտագործման չափաբաժինը համայնքում կմեծացվի:
«Այս ծրագիրն առաջին անգամ է իրականացվում համայնքում: Ջերմուկում շատ է հոսանք ծախսվում և խնայողության համար գիշերը ժամը 1-ից հետո լույսներն անջատվում են, ինչը զբոսշրջային քաղաքի համար անհարմարություն է ստեղծում: Արևային պանելների տեղադրմամբ ոչ միայն կունենանք էներգիայի նոր աղբյուր, որը կբերի և՛ էլեկտրաէներգիայի խնայողության, և քաղաքի լուսավորության ժամերի երկարաձգման, այլև կարող ենք եկամուտ ստանալ: Չէ, որ արևային պանելներով ստացված էներգիան  տրվում է էլեկտրացանցին, հետո հաշվարկ է կատարվում: Եթե ավելի արտադրված էներգիա լինի, ապա կարող ենք նույնիսկ եկամուտ ստանալ»,-ասաց համայնքի ղեկավարը:
Սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է լուսավորության ցանցի բարելավում Ջերմուկ խոշորացված համայնքի մեջ մտնող Գնդեվազում, Կարմրաշենում և այլ գյուղերում: Համայնքի ղեկավարը նկատեց, որ Կարմրաշենում լուսավորության ցանցի աշխատանքները հիմնովին են կատարելու, այնտեղ խորհրդային տարիներից նորմալ լուսավորություն չի եղել: Շատ շուտով գյուղի փողոցներն ամբողջությամբ կլուսավորվեն:
Գնդեվազում ոչ միայն լուսավորության ցանցն է բարելավվելու: Այստեղ փոքրիկներին ուրախացնող հանգամանք կա: Շատ շուտով նրանց առաջ դռներն է բացելու հիմնովին վերանորոգված  մանկապարտեզը: Գնդեվազում զբոսաշրջային խոշոր ծրագրեր կան նախատեսված ինչպես ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ, այնպես էլ մասնավոր հատվածի ներդրումներով: Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության ծրագրով կառուցվելու է Գնդեվազ գյուղից մինչև Գնդեվանք վանական համալիր տանող, 1,7 կմ երկարությամբ, ժամանակակից ճեմուղի՝ իր բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով: Տեղանքում միտում կա զարգացնելու նաև նոր քայլարշավային, ձիարշավային տուրեր, տեղացիները նաև կազմակերպում են ձկնորսություն, գաստրոտուրեր և այլն: Համայնքի ղեկավարը զբոսաշրջության տեսանկյունից կարևոր նախաձեռնություն է համարում: Զբոսաշրջային ծրագրերն ամբողջացնելու են Գնդեվազում զիփլայնի ու ճոպանուղու կառուցումը, հանգստյան գոտու հիմնումը: Արդյունքում՝ զբոսաշրջիկների համար կստեղծվի միջնադարյան եկեղեցական համալիր հասնելու այլընտրանք:
«Ինչ կունենանք. գյուղից եկեղեցական համալիր կլինի գնալ` թե ոտքով՝ օգտվելով նոր ճեմուղուց՝ վայելելով բնությունը, թե ճոպանուղով: Մասնագետները եկել են, տեղն ընտրված է, հիմա զիփլայնի ու ճոպանուղու ծրագրերի նախագծային աշխատանքներն են կատարվում»,-ավելացրեց Վարդան Հովհաննիսյանը:
Շարունակելով ճեմուղիների թեման՝ համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում ջրվեժի հարևանությամբ նույնպես այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են նախատեսված:
Կարևոր ծրագրերից համայնքի ղեկավարն առանձնացրեց նաև մանկական զարգացման կենտրոնի հիմնումը: Քաղաքում գտնվող պոլիկլինիկայի հին շենքը, վերանորոգոմից հետո նորովի կներկայանա: Առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաները որոշ դեպքերում ստիպված չեն լինի հասնել Երևան: Անհրաժեշտ ծառայությունների ինչ-որ մի հատվածը կգտնեն այս կենտրնում: Համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ արդեն հաճախելու համար 180 երեխա հաշվառված է: «Ջերմուկը տարեցտարի փոխվում է, գեղեցկանում է, այնպես, որ Հայաստանը բացահայտելուց ընտրեք նաև Ջերմուկը»,-հավելեց համայնքի ղեկավարը:

Канатная дорога, новая аллея Гндеванка: в Джермуке претворяются крупные проекты
После заметного спада в сфере туризма Армении, сейчас, кажется, появилась определенная динамика в сегменте внутреннего туризма. Эта динамика особенно ощутима в укрупненной общине Джермук. Здесь не только не жалуются на отсутствие туристов, но и говорят о притоке посетителей.
“Приток посетителей особенно заметен по субботам и воскресеньям. Есть курорты, на которых в воскресные дни не остается свободных мест. Люди хоть и ненадолго, но, приезжают. Гостиницы  пользуются этими визитами, однако рестораны и кафе - не особенно. В любом случае, многие соблюдают осторожность, и не особенно спешат в рестораны, кафе”, - сказал в беседе с Арменпресс руководитель общины Джермук Вардан Ованнисян.
В связи с эпидемией ожидалось, что в сфере внутреннего туризма в этом году ценовая политика должна была бы измениться, чтобы не было недостатка доступных пакетов в гостиницах, однако поэтому поводу есть недовольство, для многих турпакеты остаются недоступными. Вардан Ованнисян не согласен с с мнением, что все гостиничные пакеты дорогие.
“У нас есть самые разные ценовые предложения. Если людям хочется отдохнуть в пятизвездочном высококлассном отеле, естественно, цена будет высока. В любом случае, рядом с ними расположены и две звездочные гостиницы, гостевые дома, квартиры, которые сдаются в аренду. Есть разные варианты, есть альтернатива, люди могут найти то, что соответствует их карману”, - сказал Вардан Ованнисян, добавив, что стоимость аренды, сдаваемых квартир, начинаются с 10 000 драмов.
Джермук продолжает оставаться одним из предпочтительных мест для отдыхающих, отмечает Вардан Ованнисян и спешит представить те программы, которые уже в процессе и те которые, должны быть претворены в первую очередь. Во-первых, в этом году в укрупненной общине Джермук до конца года предусмотрены субвенциальные программы на сумму 600 млн драмов. В частности, асфальтирование, благоустройство дворов, парков, создание детского центра, программы станций солнечной энергии и т. д.
В этом году на программы солнечной энергии предусмотрено 155 млн драмов. Программа предполагает установку солнечных панелей на зданиях общинного значения и возле канатной дороги. В результате, доля использования полученной солнечной энергии в общине будет увеличена.
В Джермуке практикуется экономия электричества, после часа ночи свет отключается, что, конечно, создает неудобства для курортного города. Установка солнечных панелей нам даст не только новый источник энергии, который приведет к экономии электроэнергии, но и продление часов освещения города  и повышение доходов. Если будет больше произведенной энергии, то мы сможем получать и больше доходов”, - сказал глава общины.
В рамках субвенциальной программы планируется улучшение сети освещения в Гндевазе, Кармрашене и в других селах, входящих в укрупненную общину Джермук. Глава общины отметил, что полностью будут выполнены ремонтные работы сети освещения в Кармрашене, там с советских времен не было нормального освещения. Скоро улицы села полностью будут освещены.
В Гндевазе улучшится не только сеть освещения. Очень скоро здесь откроется отремонтированный детский сад. В частности, по программе правительства  будет проложена современная аллея, протяженностью в 1,7 км со всеми необходимыми инфраструктурами, ведущая от села Гндеваз до монастырского комплекса Гндеванк. Будут разрабатываться также и новые пешие, конные туры, местные жители также организуют рыбалку, гастротуры и т.д. С точки зрения туризма глава общины все это считает важными инициативами. Туристические программы  в Гндевазе предполагают строительство зиплайна и канатной дороги, создание зоны отдыха. В результате туристам будет создана возможность посещения средневекового монастырского комплекса.
“От села до монастырского комплекса можно будет дойти пешком, по новой аллее, наслаждаясь природой, или же по канатной дороге. Специалисты уже выбрали место, сейчас проводятся проектные работы по зиплайну и канатной дороге”, - добавил Вардан Ованнисян.
Продолжая тему, глава общины сообщил, что в рамках субвенциальных программ предусмотрены работы и рядом с водопадом.
Из важных программ глава общины выделил также и создание Центра детского развития. Старое здание поликлиники, расположенное в городе, после ремонта предстанет по-новому. Детей, имеющих проблемы со здоровьем, уже не будут вынуждены везти в Ереван. Определенную часть необходимых услуг предоставит этот центр. Глава общины сообщил, что уже зарегистрировано 180 детей. “Джермук от года в год меняется, становится красивее, так что, для отдыха в Армении, выбирайте и Джермук”, - добавил глава общины.