Լիբանանցի հայտնի քաղաքական գործիչ Յակուբ Սարաֆը դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանի երկար տարիների պաշտպանության նախկին նախարար, հայտնի քաղաքական գործիչ Յակուբ Սարաֆը դատապարտել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի դեմ իրականացված ռազմկան հարձակումը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Յակուբ Սարաֆն Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Վճռականորեն դատապարտում եմ հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի դեմ իրականացված ռազմական հարձակումը։ Շատ մտահոգիչ է, որ այդ ռազմական գործողությունները նաև ուղեկցվել են Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանը հրթիռակոծելու սպառնալիքներով։ Նման միջուկային սպառնալիքներն անպատասխանատու են և, միանշանակ, պետք է դատապարտվեն միջազգային հանրության կողմից։
Պատահական չէ, որ Ադրբեջանին աջակցած և այդ անպատասխանատու գործողություններին դրդած միակ երկիրը Թուրքիան էր։ Թուրքիայի ապակայունացնող դերն իր մի շարք հարևան տարածաշրջաններում վկայում է այդ երկրի չհիմնավորված թշնամական վերաբերմունքի մասին Հյուսիսային Աֆրիկայից մինչև Մերձավոր Արևելք, Հարավային Կովկասից մինչև Արևելյան Միջերկրականի խաղաղ ժողովուրդների նկատմամբ։
Մենք դարեր շարունակ ճանաչում ենք Հայաստանը և հայերին, գիտենք նրանց քաղաքակրթական դերը Միջին Արևելքի պատմության մեջ, մենք նրանց ճանաչում ենք որպես Լիբանանի նվիրված քաղաքացիներ, որոնք ունեն ազգային և տարածաշրջանային ինքնության ուժեղ զգացողություն: Գիտենք անվտանգության նկատմամբ նրանց զգայուն վերաբերմունքի մասին և ականատես ենք եղել իրենց ազգային օրակարգին սպառնացող բոլոր վտանգների և մարտահրավերների հաղթահարման գործում նրանց միասնականությանը։ Մենք նրանց կողքին ենք»,- գրել է նա։

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Lebanese politician Yacoub Riad Sarraf, who has long served as defense minister, condemned the recent military attack of Azerbaijan against Armenia.
“I resolutely condemn the military attack against Armenia perpetrated by Azerbaijani armed forces on July 12. It is very concerning that these military actions have been accompanied by the threats to launch missile strikes against Armenian nuclear power plant.
This type of nuclear threats are irresponsible and should be unequivocally condemned by the international community.
It is not accidental that the only country which stood by and instigated Azerbaijan to undertake these irresponsible actions has been Turkey.
The destabilizing role of Turkey in number of its neighboring regions attest to unjustified hostile attitude of this country towards peaceful nations from North Africa to Middle East, from South Caucasus to Eastern Mediterranean.
We have known Armenia and Armenians for centuries, we know their civilizational role in the history of the Middle East, we know them as devoted citizens of Lebanon which have a strong sense of national and regional identity. We know their security sensitivity and we have witnessed their uniteness in addressing and overcoming all the threats and challenges to their national agenda. We stand strong with them”, the Lebanese politician said on Twitter.