Երևանում ցուցադրվեցին ԶՈՒ կողմից վերջին օրերին խոցված ադրբեջանական ԱԹՍ- ները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն համալսարանում ցուցադրվեցին վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀՀ զինված ուժերի խոցած ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերը:
«Արմենպրես»-ի փոխացնմամբ` ՀՕՊ զորքերի վարչության շտաբի պետ, ՀՕՊ զորքերի պետի տեղակալ գնդապետ Գարիկ Մովսեսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Զինված ուժերի ծառայողները հնարավորություն կունենան ուսումնասիրել ադրբեջանական ԱԹՍ-ները, որոնց մեծ մասն իսրայելական արտադրության են:
«Մեր Զինված ուժերը հայ-ադրբեջանական սահմանին խոցել են ադրբեջանական 10 միավոր հարվածային, 1 ռազմավարական և 3 հետախուզական նշանակության անօդաչու թռչող սարքեր»,- ասաց Մովսեսյանը:
ՀՕՊ զորքերի վարչության շտաբի պետ գնդապետ Գարիկ Մովսեսյանը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ ադրբեջանական կողմը հայկական որևէ անօդաչու թռչող սարք չի խոցել:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հայկական ԶՈՒ ՀՕՊ ստորաբաժանումը խոցել է Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի կառավարման համակարգ հանդիսացող «Elbit Hermes 900» անօդաչու թռչող սարք: «Elbit Hermes 900»-ը հզոր անօդաչու թռչող սարք է, այն կրակի կառավարման համակարգ է հանդիսանում, հետախուզական ԱԹՍ է, շատ թանկարժեք է և Ադրբեջանի ամենամեծ ԱԹՍ-ն է:
ՀՀ զինված ուժերի կողմից նախօրդ օրերին ևս մի քանի ԱԹՍ-ներ էին խոցվել, որոնց լուսանկարներից երևում էր, որ դրանք իսրայելական արտադրության են: Հուլիսի 14-ին հակառակորդը հարվածային ԱԹՍ-ով թիրախավորել է Բերդ համայնքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։

Remnants of downed Azerbaijani drones displayed in Yerevan, Armenia
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. The remnants of Azerbaijani UAVs downed by the Armenian Armed Forces during the recent military operations unleashed by Azerbaijan have been displayed in Yerevan today, at the Marshal Armenak Khanperyants military-aviation university of the defense ministry.
Deputy head of the Air Defense Troops, Colonel Garik Movsesyan told reporters that the servicemen of the Armed Forces will have an opportunity to examine the Azerbaijani drones which are mostly of an Israeli production.
“Our Armed Forces have downed 10 Azerbaijani attacking, 1 strategic and 3 reconnaissance drones”, he said and once again confirmed that no Armenian UAV has been downed by the Azerbaijani side during the recent clashes.
Since July 12th, Azerbaijan has launched a series of cross-border attacks against Armenia’s northern Tavush province, targeting civilian settlements and infrastructures.
Overnight July 20-21 the situation has been relatively calm on the Armenian-Azerbaijani border. The Azerbaijani side violated the ceasefire regime 17 times from firearms in different parts of the border, firing nearly 183 shots at the Armenian positions.