Ադրբեջանը չի կարող ստիպել մեզ միակողմանի զիջումների գնալ ԼՂ կոնֆլիկտի կարգավորման հարցում . Փաշինյան
Ադրբեջանը չի կարող ստիպել մեզ միակողմանի զիջումների գնալ ԼՂ կոնֆլիկտի
կարգավորման հարցում . Փաշինյան
ՄԻՆՍԿ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը չի  կարողանա կոտրել հայ ժողովրդի վճռականությունը և ստիպել  չհիմնավորված և միակողմանի զիջումների գնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Բելառուսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում իր ելույթում:
Փաշինյանը, անդրադառնալով համարվակի հետևանքով տարբեր ոլորտներում առաջացած դժվարություններին, նշեց՝ ավելի քան ակնհայտ է, որ համավարակի դեմ պայքարի և դրա արդյունքում առաջացած տնտեսական ճգնաժամի դեմ հաջող պայքարի համար կարևոր նախապայման է խաղաղության պահպանումը և զինված հակամարտությունների դադարեցումը: «Այս առումով չեմ կարող չանդրադառնալ մի թեմայի, որը կենսական նշանակություն ունի մեզ համար և մեր տարածաշրջանում կայունության պահպանման համար: Ինչպես գիտեք, Ադրբեջանը, անտեսելով համավարակի պայմաններում զինված բախումների դադարեցման բազմաթիվ կոչերը, այդ թվում՝ ապրիլի 14-ի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի համատեղ հայտարարությունը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարտի 23-ի հայտարարությունը, սանձազերծեց ռազմական գործողություններ Հայաստանի սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հայաստանի զինված ուժերը չէին կարող չպատասխանել Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ ցավոք սադրանքները շարունակվում են առ այսօր` նպաստելով լարվածության պահպանմանը և իրավիճակի անկախատեսելիությանը: Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որն ուղղված է տարածաշրջանում լարվածության սրմանը, ոչ մի տեղ չի տանում:
«Նա չի կարողանա կոտրել մեր ժողովրդի վճռականությունը և ստիպել մեզ չհիմնավորված և միակողմանի զիջումների գնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Հակամարտության ուժային լուծում գոյություն չունի, և խաղաղ բանակցությունները չունեն այլընտրանք, ինչը համապատասխանում է մեր տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների շահերին»,-շեշտեց Փաշինյանը:

Azerbaijan cannot force Armenia to go to unilateral concessions over NK conflict settlement
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Azerbaijan’s aggressive policy cannot break the Armenian people’s determination and force to go to ungrounded and unilateral concessions over the settlement issue of the Nagorno Karabakh conflict, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at the session of the Eurasian Intergovernmental Council in Minsk, Belarus.
Talking about the difficulties caused by the novel coronavirus pandemic in different areas, the Armenian PM said it’s more than obvious that the maintenance of peace and end to the armed conflicts is an important precondition for successfully fighting the pandemic and the economic crisis caused by it. “In this respect I want to touch upon a topic which is very vital for us and also for the maintenance of stability in our region. As you know, Azerbaijan, by ignoring the numerous calls for suspension of armed clashes amid the pandemic, including the April 14 joint statement of the Supreme Eurasian Economic Council and the UN Secretary-General’s March 23 appeal, has unleashed military operations at Armenia’s norther-eastern border. The Armenian Armed Forces had to respond to Azerbaijan’s provocative actions”, Pashinyan said.
He informed that the provocations still continue, contributing to the maintenance of tension and unpredictability of the situation.
“It will not be able to break our people’s determination and force us to go to ungrounded and unilateral concessions over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The conflict has no military solution, and the peaceful negotiations do not have an alternative, which is in the interests of all peoples in our region”, he said.