Ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները խստագույնս դատապարտելի են. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կրելու է տարածաշրջանային ապակայունացման անկանխատեսելի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստի ընթացքում:
«Երեկ՝ հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ գրոհելով Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մեր սահմանային դիրքերը: Ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները խստագույնս դատապարտելի են: Այսօր առավոտյան դրանք վերսկսվել են: Դրանց վերսկսմամբ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կրելու է տարածաշրջանային ապակայունացման անկանխատեսելի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ խիստ մտահոգիչ է տարածաշրջանային անկայունություն հրահրելու Թուրիայի գործելակերպը, որը լավագույնս արտացոլված է այդ երկրի Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական հայտարարությամբ, որտեղ վերջինս անվերապահ աջակցութուն է հայտնում Ադրբեջանի գործողություններին՝ ակնհայտ և արդեն ավանդական դարձած հակահայ տրամաբանությամբ:
«Այս ռազմական միջադեպը չի առաջացել վակումով: Արդեն տևական ժամանակ է՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է խաղարկել հակահայկական քարտն իրենց հայտնի դրդապատճառներից ելնելով: Հնարավոր է, որ գործ ունենք ներքին խնդիրները սահմանային իրավիճակի սրմամբ երկրորդ պլան մղելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործելաոճի հետ, որի համատեքստում աչքի է զարնում ակնհայտ քամահրական վերաբերմունքը մարդկային կյանքերի, այդ թվում՝ ադրբեջանցի զինվորների կյանքերի նկատմամբ, որն արտահայտվում է նրանց ուղարկելով անհեռանկար գործողությունների»,- նշեց վարչապետը:
Փաշինյանը հավելեց, որ սրա մասին է վկայում նաև այն, որ Ադրբեջանն այդպես էլ չմիացավ համավարակի ժամանակ գլոբալ հրադադար հայտարարելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչին:
«Ստացվում է, որ որքան տարածվում է համավարակն Ադրբեջանում, որքան սրվում է սոցիալ-տնտեսական վիճակը, այնքան սրվում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հակահայկական և ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Ադրբեջանի ղեկավարությունը, փոխանակ սեփական ժողովրդին կոչ աներ պահպանել առողջապահական անվտանգության կանոնները, հանդես էր գալիս ռազմական, պատերազմի կոչերով, կարծես թե հակահայկականությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի լավագույն միջոցն է»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրեց, որ որևէ սադրիչ գործողություն անպատասխան չի մնում:
«Կոչ եմ անում մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ իրենց անվերապահ զորակցությունը հայտնել մեր Զինված ուժերին, զինվորներին, հրամանատարներին, որոնք այս պահին ամուր կանգնած են հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում: Կոչ եմ անում վստահել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին, այս շրջանում մեր հասարակության տեղեկատվական դիմակայությունը հայոց բանակի հաղթանակի կարևորագույն գրավականներից է»,- ասաց Փաշինյանը:

Провокационные действия ВС Азербайджана крайне осудительны: Никол Пашинян
По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, военно-политическое руководство Азербайджана понесет всю ответственность за непредсказуемые последствия региональной дестабилизации. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал на внеочередном заседании правительства Армении.
“Вчера, 12 июля, Вооруженные Силы Азербайджана предприняли провокационные действия на армяно-азербайджанской границе, атаковав наши пограничные позиции в направлении села Мовсес Тавушской области. Провокационные действия ВС Азербайджана крайне осуждаемы. Сегодня утром они возобновились. Военно-политическое руководство Азербайджана понесет всю ответственность за непредсказуемые последствия региональной дестабилизации”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что крайне беспокоит поведение Турции по провоцированию региональной нестабильности, что наилучшим образом отражено в официальном заявлении Министерства иностранных дел этой страны, в котором оно выражает безоговорочную поддержку действиям Азербайджана, с очевидной и уже ставшей традиционной антиармянской логикой.
“Уже длительное время руководство Азербайджана, исходя из известных мотивов, пытается разыграть антиармянскую карту. Возможно, что мы имеем дело со стилем действий военно-политического руководства Азербайджана по обострению ситуации на границе, в контексте которого становится очевидным пренебрежение человеческими жизнями, в том числе и жизнями азербайджанских солдат, что выражается в их бесперспективных действиях”, - отметил премьер-министр.
Пашинян добавил, что об этом свидетельствует и то, что Азербайджан так и не прислушался к призыву Генерального секретаря ООН о глобальном перемирие во время пандемии.
“С распространением эпидемии в Азербайджане обострилась и социально-экономическая ситуация, и еще больше усилилась антиармянская и милитаристская риторика военно-политического руководства Азербайджана. Руководство Азербайджана вместо призывов к собственному народу соблюдать правила безопасности здоровья, выступало с военными призывами, как будто антиармянская политика - лучший способ борьбы с коронавирусом”, - сказал премьер.
Никол Пашинян заверил, что провокационные действия не останутся без ответа.
“Призываю всех наших соотечественников выразить свою безоговорочную поддержку нашим Вооруженным силам, солдатам, командирам, которые на данный момент твердо стоят на позициях защиты Родины. Призываю доверять исключительно официальным источникам, информационная стойкость нашего общества в этот период является важнейшим залогом победы армянской армии”, - сказал Пашинян.