Ծանր հիվանդության հիմքով կալանքի կրումից ազատող օրինագիծը լրամշակվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկում է «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է քրեադատավարական օրենսդրության շրջանակում հստակ նախատեսել կալանքի կրմանը խոչընդոտող ծանր հիվանդության հիմքով կալանքի կրումից ազատ արձակելու հնարավորություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության հեղինակած օրինագիծը խորհրդարանում ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ առաջին ընթերցումից հետո օրինագծում փոփոխություններ են կատարվել, նախագիծը լրամշակվել է: Գալյանը հայտնեց, որ այդ փոփոխությունները տեխնիկական բնույթ են կրել: Պատգամավորների կողմից գրավոր առաջարկներ չեն հնչեցվել:
Նախագծով նախատեսվում է ամրագրել հսկող դատախազի կողմից միջնորդագիրն անհապաղ քննելու և այն բավարարելու կամ մերժելու վերաբերյալ որոշում կայացնելու հնարավորություն՝ միաժամանակ նախատեսելով հսկող դատախազի կողմից միջնորդագիրը մերժելու դեպքում այն դատական կարգով բողոքարկելու հնարավորություն: Սահմանվել են նաև մի շարք այլ դրույթներ:
Փոխնախարարի խոսքով՝ նախագծի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ 2020 թվականի հունվարին քրեակատարողական հիմնարկներում արդեն իսկ գրանցվել է մահացության 3 դեպք, որից 2 ը՝ ծանր հիվանդության հետևանքով:

Доработан законопроект об освобождении от содержания под стражей на основании тяжелой болезни
Для принятия во втором чтении и полностью Национальное собрание Армении обсуждает законопроект  внесении дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения, которым предлагается в рамках Уголовно-процессуального законодательства предусмотривать возможность освобождения от заключения на основании тяжелого заболевания, препятствующего его отбытию.
Как передает Арменпресс, представленный правительством законопроект представила заместитель министра юстиции Армении Србуи Галян.
Замминистра отметила, что после первого чтения в законопроект были внесены некоторые изменения, проект был доработан. Галян сообщила, что эти изменения носили чисто технический характер. Со стороны депутатов письменных предложений не поступало.
Проектом предусматривается закрепить возможность незамедлительного рассмотрения ходатайства контролирующим прокурором и принятия решения об его удовлетворении или отклонении, одновременно предусматривая возможность обжалования ходатайства в судебном порядке в случае отклонения ходатайства контролирующим прокурором. Установлен также ряд других положений.
По словам замминистра, необходимость проекта обусловлена также тем обстоятельством, что в январе 2020 года в уголовно-исполнительных учреждениях уже зафиксировано 3 случая смерти, из которых 2 - вследствие тяжелой болезни.