Ալիևը Ղարաբաղի հարցի չկարգավորման մեջ պետք է մեղադրի միայն ինքն իրեն․ Մանե Գևորգյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ նախօրեին Խաթայի շրջանում արած հայտարարություններին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գևորգյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ պատմության խորխորատները մտնելու Ադրբեջանի նախագահի շարունակական փորձերն իսկապես զավեշտալի են։
«Նա պնդում է, թե հայերի մասին ոչ մի հիշատակում չկա 1800-ականների սկզբին կնքված Քյուրակչայի պայմանագրում:
Միամտորեն մտածել ենք, թե պարոն Ալիեւը ծանոթ է անտիկ պատմագրության ամենապոպուլյար գործերին՝ Հերոդոտոսի պատմությանը, Քսենոփոնի «Նահանջ բյուրոց»-ին, Ստրաբոնի «Աշխարհագրությանը», Պլինիոս Ավագի, Պլուտարքոսի, Կասսիուսի, Ապպիանոսի, Տակիտոսի, Ամմիանոս Մարկելինոսի, արաբ հեղինակներ Բալաձորիի, Ալ Մասուդիի, եվրոպացի նշանավոր ճանապարհորդներ՝ Ռուբրուկի ու Մարկո Պոլոյի երկերին, որոնցում ահռելի նյութ է զետեղված աստվածաշնչյան Հայաստան-Արմենիա երկրի ու նրա բնիկ հայ ժողովրդի մասին։
Եթե պարոն Ալիեւը վերոնշյալ հեղինակներին չի վստահում, գոնե բարի լիներ կարդալ 16-19-րդ դարերի օսմանցի հեղինակներին՝ Իբրահիմ Փեւչեւիին, Մուստաֆա Նայիմային, Ռաշիդին, Իսմայիլ Ասըմ Էֆենդիին, Սուլեյման Իզղիին, Քյաթիբ Չելեբիին, Ահմեդ Ջեւդեթ փաշային, Էվլիա Չելեբիին, որոնցից մի մասը ոչ միայն առատ տեղեկություններ է հաղորդել Հայաստան աշխարհի մասին, այլեւ ճամփորդելով Արմենիա-Էրմենիստանով, շփվել է նրա հայ-քրիստոնյա բնակիչների հետ։
Հակառակ դեպքում 19-րդ դարի որեւէ փաստաթղթում հայերի հիշատակված լինել-չլինելու մասին խոսելով ինքն իրեն վատ վիճակի մեջ չէր դնի: Անտիկ ժամանակից հայերը եւ Հայաստանը հիշատակվում են պատմագրական երկերում, պատմական փաստաթղթերում, քարտեզներում:
Կարծել ենք, թե պարոն Ալիեւի իմացությունը նրան պիտի թույլ տար լավ իմանալ դեռեւս վաղ միջնադարում Արցախում հայերի կողմից կառուցված ու հայատառ արձանագրություններով պարուրված Ամարասի, Դադիվանքի, 13-րդ դարի Գանձասարի մասին: Վերջինս ի դեպ, մինչեւ պարոն Ալիեւի հիշատակած Քյուրակչայի պայմանագրի ժամանակները 18-րդ դարի առաջին կեսին Արցախում հայերի կողմից ստեղծված, Իրանի Նադիր շահի կողմից հատուկ հրովարտակով Իրանի դաշնակից երկիր ճանաչված Խամսայի մելիքությունների հոգեւոր կենտրոնն էր:
Եվ ոչ թե վարչապետ Փաշինյանն է ասում, որ Արցախը Հայաստան է, այլ հենց Ամարասը, հենց Դադիվանքը, հենց Գանձասարը՝ իրենց հայերեն գրավոր արձանագրություններով:
Պարոն Ալիեւը փորձում է պնդել, թե Մյունխենի կոնֆերանսում վարչապետ Փաշինյանը որպես հայ է ներկայացրել մի թագավորի, որը հայ ժողովրդի հետ որևէ ընդհանուր բան չի ունեցել:
Գոնե վերոնշյալ հեղինակներից ամաչեր: Ճիշտ է, նրանք Ադրբեջանի մասին ոչինչ չեն գրել, բայց նրանք հո մեղավոր չեն, որ ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում մինչեւ 1918 թվականը նման երկրի չեն հանդիպել: Եթե նկատի ունի իրանական Ատրպատականը, որն այժմ էլ իր տեղում է՝ Իրանի հյուսիս-արեւմուտքում, ապա այն որեւէ կապ չունի իր ղեկավարած երկրի հետ։ Եթե այդ հարցում էլ խարխափում է, ապա կարող է դիմել ժամանակակից իրանցի պատմաբաններին, նրանք կհարստացնեն պարոն Ալիեւի գիտելիքները»,- գրել է Գևորգյանը։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացին, Մանե Գևորգյանը գրել է, որ Ալիեւի վերջին հայտարարության մեջ հստակ հիշատակված է հարցի չկարգավորման պատճառը. այն է, Արցախի ժողովրդի իրավունքների լիակատար անտեսումը:
«Եվ ինչպե՞ս պետք է սրան արձագանքեն Արցախի քաղաքացիները: Բնականաբար՝ իրենց իրավունքները պիտի պաշտպանեն, եւ քանի դեռ Ադրբեջանն այդ իրավունքը չի ճանաչել, բանակցություններն արդյունավետ չեն կարող լինել: Ներառյալ՝ սեփական իրավունքների շուրջ ընթացող բանակցություններին արցախահայության լիարժեք մասնակցելու իրավունքը:
Ի վերջո, վարչապետ Փաշինյանը բանակցությունների գործընթացն արդյունավետ դարձնելու հստակ բանաձեւ է առաջարկել. Ղարաբաղի հարցի որեւէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի եւ Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Այս բանաձեւն ընդունում է միջազգային հանրությունը, բայց այս բանաձեւը չի ընդունում պարոն Ալիեւը, պնդելով, թե հարցի կարգավորումը պետք է ընդունելի լինի միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ու նա մեզ մեղադրում է ֆաշիզմի մե՞ջ: Եվ ինչու՞ է անընդհատ պնդում, թե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում:
Մեր արձագանքը նույնն է. եթե հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի քաղաքացիները վաղուց լուծել են այդ հարցը:
Պարոն Ալիեւը հարցի չկարգավորման մեջ մեղադրում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, Հայաստանին, պատմական արդարությանը, մինչդեռ պիտի մեղադրի միայն ինքն իրեն, որ վաղուց հեռացել է քննարկումների կառուցողական դաշտից»,- գրել է Գևորգյանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ադրբեջանական հեռուստաընկերությունների հետ զրույցում խոսել էր Հայաստանի, ինչպես նաև ԼՂ հակամարտության մասին։

В нерешенности карабахского конфликта Алиев должен винить только самого себя: Мане Геворгян
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян коснулась озвученных накануне заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева. Как сообщает Арменпресс, Геворгян написала на своей странице в Facebook, что постоянные попытки президента Азербайджана проникнуть в глубины истории действительно нелепы.
«Он утверждает, что в подписанном в начале 1800-х годов Кюрекчайском договоре нет упоминаний об армянах.
Мы наивно полагали, что г-н Алиев знаком с самыми популярными произведениями древней историографии: историей Геродота, «Анабасисом» Ксенофонта, «Географией» Страбона, работами Плиния Старшего, Плутарха, Диона Кассия, Аппиана, Тацита, Аммиана Марцеллина, арабских авторов Аль-Балазури, Аль-Масуди, известных европейских путешественников Рубрука и Марко Поло, в которых есть огромное количество материалов о библейской стране Армения и ее коренном армянском народе.
Если г-н Алиев не доверяет вышеупомянутым авторам, то, по крайней мере, мог бы ознакомиться с трудами османских авторов XVI-XIX веков: Ибрахима Печеви, Мустафы Наимы, Рашида, Исмаила Асыма Эфенди, Сулеймана Игзи, Кятиба Челеби, Ахмеда Джевдета-паши, Эвлии Челеби. Некоторые из упомянутых авторов не только представили миру обширную информацию об Армении, но также путешествовали по Армении-Эрменистану и общались с ее жителями - армянами-христианскими.
В противном случае он не поставил бы себя в плохое положение, говоря о том, упоминались ли армяне в каком-либо документе 19-го века. Армяне и Армения с античных времен упоминаются в исторических трудах, исторических документах и на исторических картах.
Мы думали, что познаний г-на Алиева должно было бы хватить, чтобы позволить ему хорошо знать об Амарасе, Дадиванке и Гандзасаре 13-го века, построенных армянами в Арцахе в раннем средневековье, на которых есть множество надписей на армянском языке. Кстати, последний, еще задолго до упомянутого г-ном Алиевым Кюрекчайского договора, являлся духовным центром меликства Хамса, созданного армянами в Арцахе в первой половине 18-го века и признанный специальным указом иранского Надир-шаха в качестве союзнической страны Ирана.
Г-н Алиев пытается утверждать, что на Мюнхенской конференции премьер-министр Пашинян представил в качестве армянина царя, который якобы не имел никакого отношения к армянскому народу. Ну хотя бы постыдился вышеупомянутых авторов. Правда, они ничего не писали об Азербайджане, но ведь они же не виноваты в том, что не встречали такой страны на территории современного Азербайджана вплоть до 1918 года. Если он имеет в виду иранскую Атропатену (историческое название восточной части современного Ирана, которое в результате фонетических изменений превратилось в “Азербайджан” - пер.), которая все еще находится на своем месте - на северо-западе Ирана, то она не имеет никакого отношения к стране, которой он руководит.
Если и по этому вопросу  у него есть сомнения, то он может обратиться к современным иранским историкам, они обогатят знания Алиева», - написала Геворгян.
Что касается процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, то Мане Геворгян написала, что в последнем заявлении Алиева четко указана причина нерешенности вопроса: полное пренебрежение правами народа Арцаха.
«А как на это должны реагировать граждане Арцаха? Естественно, они должны защищать свои права, и пока Азербайджан не признает это право, переговоры не могут быть эффективными. В том числе право арцахских армян на полноценное участие в переговорах вокруг своих прав.
В конце концов, премьер-министр Пашинян предложил четкую формулу, чтобы сделать переговорный процесс эффективным: любое решение карабахской проблемы должно быть приемлемым для народа Армении, народа Арцаха и народа Азербайджана. Эту формулу принимает международное сообщество, но г-н Алиев не принимает эту формулу, настаивая на том, что урегулирование вопроса должно быть приемлемым только для народа Азербайджана.
И он обвиняет нас в фашизме? И почему он постоянно утверждает, что карабахская проблема имеет военное решение?
Наш ответ неизменен: если эта проблема имеет военное решение, то жители Арцаха уже давно решили ее.
Г-н Алиев обвиняет сопредседателей МГ ОБСЕ, Армению и историческую справедливость в нерешенности проблемы, в то время как он должен винить только самого себя, ибо он давно вышел за рамки конструктивного поля обсуждений», - написала Геворгян.
В интервью азербайджанскими телеканалами президент Азербайджана Ильхам Алиев говорил об Армении, а также о нагорно-карабахском конфликте.