Առաջին քայլեր. Սպիտակ տան մամուլի խոսնակն արտաբերել է «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տան մամուլի խոսնակ Քեյլի Մըքէնանին հուլիսի 6-ին իր ամենօրյա ճեպազրույցում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրին ՝ նշելով, որ այն վանդալիզմի զոհ է դարձել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սպիտակ տան պաշտոնական կայքը վկայում է, որ նա խոսել է երկրում ցուցարարների կողմից հուշարձանների ոչնչացման հետևանքների մասին: Խոսնակը նշել է՝ թվում է, թե պատմության վերաբերյալ զրոյական պատկերացում կա, երբ նրանք պղծում են Մաթիաս Բոլդվինի և Ջոն Ուիթիերի ու Ուլիսես Ս. Գրանտի արձանը:
«Թվում է, որ հասկանալու և պատմական գիտելիքների պակաս կա, երբ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը, որը հիշատակում է մարդկության դեմ կատարված բոլոր հանցագործությունների, այդ թվում ստրկության զոհերին, վանդալիզմի է ենթարկվել», - ասել է խոսնակը ՝ ակնհայտորեն անդրադառնալով վերջերս Կոլորադոյում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի պղծմանը:
Հուշարձանը անցյալ ամիս սոցիալական արդարության բողոքների ընթացքում վանդալիզմի է ենթարկվել՝ այնտեղ գտնվող այլ հուշարձանների հետ միասին:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նշել է՝ կարող ենք ականատես լինել, որ այս հայտարարության մեջ կան առաջին քայլերը ` Հայոց Ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման համար:
ԱՄՆ Սենատը 2019-ի դեկտեմբերին միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձեւը։ Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և Թեդ Քրուզի (հանրապետական, Տեխաս) հեղինակած թիվ 150 բանաձևի ընդունումը հաջորդել էր Ներկայացուցիչների պալատի թիվ 296 բանաձևի ընդունմանը։ Այն 405 կողմ, 11 դեմ ձայներով ընդունվել էր հոկտեմբերին։

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. White House press secretary Kayleigh McEnany referred to the vandalism on the Armenian Genocide Memorial during her daily press briefing on July 6, Armenpress reports citing the White House.
In the course of decrying protesters desecrating memorials across the country, White House press secretary Kayleigh McEnany referred to a memorial to the genocide by its proper name, Massis Post reports.
“There seems to be a lack of understanding and historical knowledge when the Armenian Genocide Memorial, remembering victims of all crimes against humanity including slavery, is vandalized”, Kayleigh McEnany said.
McEnany appeared to be referring to the Armenian Genocide Memorial outside the Colorado state Capitol in Denver, which was vandalized several weeks ago.
Aram Hamparian, Executive Director of the Armenian National Committee of America (ANCA), also commented, stating: “We may be witnessing, in this one-off statement, the first steps toward an all-of-government recognition of the Armenian Genocide”.
While the two chambers of the US Congress – the Senate and the House of Representatives, have adopted resolutions recognizing and condemning the Armenian Genocide in 2019, the US government still refers to the 1915 killings as “mass atrocities”, refusing to call them genocide.