Քաղաքացիները էլ. հարթակում կարող են հաշվել, թե որքան կդառնա իրենց գույքահարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կադաստրի պետական կոմիտեն իր Էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման հարթակում անշարժ գույքի հարկը հաշվելու հնարավորություն է ստեղծել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ հաշվիչի միջոցով քաղաքացին, հավաքելով վկայականի համարը կամ կադաստրային ծածկագիրը, կիմանա, թե 2021 թվականից որքան է դառնալու  իր գույքի հարկը:
ՀՀ ազգային ժողովը հունիսի 25-ին ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով ըստ էության աստիճանաբար առաջարկվում է գույքային հարկի բեռի բարձրացում: Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծով առաջարկվում է կադաստրային արժեքների հիման վրա անշարժ գույքի գծով հարկային պարտավորությունների հաշվարկման համակարգից անցում կատարել շուկայական արժեքներին մոտարկված արժեքների հիման վրա անշարժ գույքի հարկի հաշվարկման համակարգին: Առաջարկվում է սահմանել գույքի հարկով հարկման բազայի  նոր սանդղակներ, իսկ որոշ գույքային միավորների համար՝ նաև նոր դրույքաչափեր, վերացնել բնակարանների և բնակելի տների մասով սահմանված չհարկվող շեմերը՝ բնակարանների մասով մինչև 10 մլն դրամ, բնակելի տների մասով մինչև 7 մլն դրամ գնահատված արժեք ունեցող գույքային միավորների համար սահմանելով  0.05 տոկոս հարկման դրույքաչափ: Ավելի բարձր գույքահարկերին անցնելու համար սահմանվել է 6 տարի: Այսպիսով՝ անշարժ գույքի սեփականատերերը առաջին տարում՝ 2021 թվականին կվճարեն գույքահարկի 25 տոկոսը, 2022 թվականին՝ 30 տոկոսը, 2023 թվականին՝ 35 տոկոսը, 2024 թվականին՝ տոկոսը, 2025 թվականին՝ 75 տոկոսը, 2026 թվականին՝ 100 տոկոսը:

Граждане могут на электронной площадке рассчитать размер своего налога на имущество
Как  передает Арменпресс, набрав номер свидетельства или кадастровый  код, гражданин может узнать размер налога на движимое  имущество в 2021г.
25 июня Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло представленный правительством проект закона, которым, по сути, предлагается постепенное повышение налога на имущество. Как передает Арменпресс, законопроект О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс республики Армении получил 70 голосов “за”, 11 “против” и 2 воздержавшихся.
Как отметил в докладе замминистра финансов Армении Арман Погосян, цель законопроекта -обложение видимого богатства или имущества равноценным налогом.
Проектом закона «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Армения» предлагается перейти от системы расчета налоговых обязательств по недвижимости на основе кадастровых ценностей к системе расчета налога на недвижимость на основе ценностей, приближенных к рыночным ценностям, по части жилых домов для имущественных единиц, оцененных в 7 млн драмов, установив ставку налогообложения в 0,05%.
В ходе обсуждения в первом и втором чтениях по предложению фракции “Мой шаг” в проект были внесены изменения. В частности, срок перехода к более высоким налогам на имущество вместо 4-х лет был установлен на 6 лет. Таким образом, владельцы недвижимости в первый год,  2021, выплатят 25% налога на имущество, в 2022 году - 30%, в 2023 году - 35%, в 2024 году - 75%, в 2026 году - 100%.