Իսպանիան կթույլատրի մուտքը երրորդ երկրների մի շարք կատեգորիաների քաղաքացիների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիան ընդլայնել Է այն կատեգորիաների քաղաքացիների ցուցակը, որոնք կկարողանան երկիր մուտք գործել հուլիսի 1-ից, նույնիսկ եթե նրանք հանդիսանում են այն երրորդ երկրների քաղաքացիներ, որոնց համար ԵՄ-ն չի բացել սահմանները,-խոսքն ուսանողների եւ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների մասին Է:
«Ինչ վերաբերում Է նոր կատեգորիաներին, …նպատակահարմար Է համարվում ներառել՝ … կեցավայրի կամ (ԵՄ-ի) անդամ երկրների ու Շենգենյան գոտուն ասոցացված երկրների կողմից տրված երկարաժամկետ այցագրերի տերերին: Հետեւաբար, անհրաժեշտ չի լինի ապացուցել, որ նրանք ուղեւորվում են անմիջապես բնակության վայր: Ուսանողները: Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետները, որոնց աշխատանքն անհրաժեշտ Է եւ չի կարող իրագործվել հեռավար»,-ասված Է ՆԳ նախարարության հրամանում:
Հրամանը կսկսի գործել հուլիսի 1-ից: Իսպանիան ԵՄ-ի եւ Շենգենյան գոտու երկրների քաղաքացիների համար սահմանները բացել Է հունիսի 21-ից: Մյուսների համար մուտքը երկիր արգելված Է մարտի կեսերից. բացառություն են կազմում միայն նրանք, ովքեր կարող են ապացուցել ֆորս-մաժորային հանգամանքները, դիվանագետները, բուժաշխատողները, բեռնափոխադրողները, ինքնաթիռների անձնակազմերը եւ սահմանամերձ շրջանների աշխատողները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Испания разрешит въезд для ряда категорий граждан из третьих стран
Испания расширила список категорий граждан, которые смогут въехать в страну с 1 июля, даже если они являются гражданами третьих стран, для которых ЕС не откроет границы, – речь идет о студентах и высококвалифицированных специалистах, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Что касается новых категорий,… считается целесообразным включить:… обладателей резиденции или долгосрочных виз, выданных странами-членами (ЕС) и ассоциированными странами Шенгенской зоны. Следовательно, не будет необходимо доказывать, что они направляются непосредственно к месту жительства. Студенты. Высококвалифицированные работники, чья работа необходима и не может осуществляться дистанционно", - говорится в приказе МВД.
Приказ начнет действовать с 1 июля.
Испания открыла границы для граждан стран ЕС и Шенгенской зоны с 21 июня. Для остальных въезд в страну запрещен с середины марта – исключения составляют лишь те, кто может доказать форс-мажорные обстоятельства, дипломаты, медицинские работники, перевозчики грузов, экипажи самолетов и работники приграничных районов.