Արմեն Սարգսյանն ընդունել է լիտվացի բուժաշխատողների խմբին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է լիտվացի բուժաշխատողների խմբին, որը Հայաստանում է՝ օգնելու հայ գործընկերներին կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Lիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն, Հայաստանում Շվեդիայի գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը, ինչպես նաև ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին՝ օգնության ձեռք մեկնելու համար: «Հայաստանի քաղաքացիների և ողջ աշխարհի հայության անունից ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ այն ամենի համար, ինչ անում ենք. որ հանուն մեզ օգնելու վտանգում եք ձեր կյանքն ու առողջությունը,-դիմելով բժիշկներին՝ ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Շնորհակալություն նաև Լիտվայի կառավարությանն ու իմ բարեկամ, նախագահ Գիտանաս Նաուսեդային, որի հետ վերջերս տեսակապով անկեղծ քննարկում ունեցանք: Բարձր եմ գնահատում այս աջակցությունը»:
Դեսպան Անդրեա Վիկտորինը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին Հայաստան այցելելու համար՝ կարևոր համարելով համավարակի ընթացքում Եվրամիության անդամ-երկրների աջակցությունը: Նա տեղեկացրել է, որ առաջիկա օրերին Իտալիայից և Գերմանիայից նույնպես խմբեր կժամանեն: «Նման այցելությունները կարևոր են նրանով, որ մասնագետները կարող են իրենց փորձը փոխանակել, աշխատել միասին, ինչը շատ օգտակար է: Մենք պետք է ավելին անենք՝ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ գիտական հետազոտությունների իրականացման ասպարեզում համագործակցությունն ավելի խորացնելու համար: Հուսով եմ, որ բոլորս միասին կհաղթահարենք այս ճգնաժամը»,-ասել է դեսպանը:
Հայաստանում Lիտվայի դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն նույնպես երկկողմ համագործակցության զարգացման տեսանկյունից կարևոր է համարել լիտվացի բժիշկների այցելությունը: «Կարծում եմ, սա երկու երկրների միջև առողջապահության ոլորտում ավելի խորը համագործակցության ընդամենը սկիզբն է: Սա նաև լավ հնարավորություն է՝ կիսվելու մասնագիտական փորձով և առավել պատրաստ լինելու համավարակի հաջորդ հնարավոր ալիքներին: Հպարտ եմ, որ կարողանում ենք այս փուլում օգնել բարեկամ հայ ժողովրդին»,-նշել է դեսպանը:
Լիտվացի բժիշկները ներկայացրել են իրենց փորձն ու առաջարկությունները համավարակի դեմ առավել արդյունավետ պայքարելու եղանակների վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին նախագահ Սարգսյանը բոլորին հրավիրել է համավարակից հետո ընկերներով ու ընտանիքներով կրկին այցելել Հայաստան, պահպանել իրենց հայ գործընկերների հետ կապերն ու երկու երկրների միջև ավանդական բարեկամությունը:

YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian hosted the medical team of Lithuania who are in Armenia to help their colleagues to fight the novel coronavirus (COVID-19) pandemic, the Presidential Office told Armenpress.
The meeting was also attended by Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, Ambassador of Lithuania Inga Stanytė-Toločkienė, deputy minister of healthcare Anahit Avanesyan and others.
President Sarkissian welcomed and thanked the Lithuanian doctors for the support. “On behalf of the citizens of Armenia and all Armenians I want to thank you for everything you do, for endangering your life and health for us”, the Armenian President told the Lithuanian doctors. “I also want to thank the Lithuanian government and my friend, President Gitanas Nausėda with whom I recently had a sincere online conversation. I highly value this support”.
Ambassador Andrea Wiktorin also thanked the doctors for visiting Armenia, highlighting the support of the EU member states during the COVID-19 pandemic. She informed that soon medical groups from Italy and Germany will arrive in Armenia. “Such visits are important in a sense that the specialists can exchange their experience, work together which is very useful. We should do more in different areas, including for further deepening the cooperation in the field of scientific research. I hope we will together overcome this crisis”, the EU Ambassador added.
In turn the Lithuanian Ambassador to Armenia also highlighted the visit of doctors from the viewpoint of developing the bilateral cooperation. “I think this is just the beginning of a deeper cooperation between the two countries in the healthcare sector. This is also a good opportunity to share professional experience and be more ready to the next possible waves of the pandemic. I am proud of being able to help the Armenian people at this stage”, she said.
The Lithuanian doctors introduced their experience and proposals on the ways to more effectively fight the coronavirus.
At the end of the meeting President Sarkissian invited all to again visit Armenia with their friends and families after the pandemic, urged them to keep ties with their Armenian colleagues and the traditional friendship between the two countries.