Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ կգումարի. օրակարգում ՍԴ-ին առնչվող նախագծեր են
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովը հունիսի 30-ին, ժամը 11:00-ին արտահերթ նիստ կհրավիրի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նիստի օրակարգում ընդգրկված է երկու հարց:
Խորհրդարանականներն առաջին և երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկեն Սահմանադրական դատարանի նախագահի և 3 դատավորի լիազորությունների դադարեցման համար իրավական հիմք սահմանող օրենքների նախագծերի փաթեթը: Նախագծերով ակնկալվում է սահմանել և հստակեցնել 2020 թվականի հունիսի 22-ի Սահմանադրության փոփոխությունների օրենսդրական հիմքերը և ապահովել կատարված փոփոխություններին համահունչ` Սահմանադրության 7-րդ գլխի կանոններով նախատեսված` Սահմանադրական դատարանի ձևավորման գործընթացի ավարտը:
Այնուհետև պատգամավորները կքննարկեն Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի մասին ԱԺ որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու որոշման նախագիծը:
Ազգային ժողովը հունիսի 22-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգավորների կողմից ներկայացված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որով պաշտոնանկ են արվել ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամները՝ Ալվինա Գյուլումյանը, Ֆելիքս Թոխյանը և Հրանտ Նազարյանը, իսկ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը շարունակելու է պաշտոնավարել, որպես ՍԴ անդամ:

Национальное собрание созывает внеочередное заседание: в повестке - проекты, касающиеся КС
30 июня в 11:00 часов Национальное собрание созывает внеочередное заседание. Как передает «Арменпресс», в повестку заседания включены два вопроса.
Парламентарии обсудят в первом и втором чтении пакет проектов законов, устанавливающих правовую основу для прекращения полномочий председателя Конституционного суда и его трех судей. Проектами предусматривается установить и уточнить законодательные основы изменений, внесенных в Конституцию 22 июня 2020 года и обеспечить завершение процесса формирования Конституционного суда, предусмотренного главой 7 Конституции, в соответствии с внесенными изменениями.
Затем депутаты обсудят проект решения о признании недействительным решения НС о референдуме по конституционным реформам.
Национальное собрание Армении на внеочередном заседании 22 июня во втором чтении и полностью приняло представленный группой депутатов фракции “Мой шаг” проект конституционных изменений, согласно которому были отстранены от должности члены Конституционного суда, пребывающие на должности в течение периода общей продолжительностью более 12 лет. Это -  Альвина Гюлумян, Феликс Тохян и Грант Назарян, а председатель КС Грайр Товмасян продолжит работать в качестве члена КС.