Համահայկական շախմատի առաջին մրցաշարն ավարտվեց փակման առցանց արարողությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանը (ՀՎՀ) և Հայաստանի շախմատի ակադեմիան հունիսի 26-ին համատեղ կազմակերպել են Համահայկական շախմատի առաջին մրցաշարի փակման առցանց արարողությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանը։
«Վիրտուալ մրցաշարը, որին մասնակցեց շուրջ 520 շախմատասեր աշխարհի 36 երկրից, տեղի ունեցավ սույն թվականի հունիս 8-26-ը ՀՎՀ-ի կրթական ինտերակտիվ հարթակում:
Առցանց արարողության սկզբում ողջույնի ուղերձով հանդես եկան ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանի հիմնադիր նախագահ, ՀԲԸՄ կենտրոնական խորհրդի անդամ Երվանդ Զորյանը՝ խոսելով մրցաշարի առաքելության և նպատակների մասին, և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի նախագահ, գրոստմայստեր Սմբատ Լպուտյանը՝ անդրադառնալով շախմատ խաղի ազդեցությանը երիտասարդների ռազմավարական մտածողության զարգացման վրա:
Բացման խոսքից հետո հայտարարվեցին Համահայկական շախմատի մրցաշարի 2020 թվականի երեք չեմպիոնների անունները.
• առաջին մրցանակակիր. Սարգիս Սարգսյան, 16 տարեկան, Վանաձոր, Լոռու մարզ, Հայաստան,
• երկրորդ մրցանակակիր. Քըրք Ղազարյան, 14 տարեկան, Կալիֆոռնիա, ԱՄՆ,
• երրորդ մրցանակակիր. Տիգրան Արզումանյան, 16 տարեկան, Գորիս, Սյունիքի մարզ, Հայաստան:
Բոլոր հաղթողները ստացան պատվոգրեր և հատուկ նվեր քարտեր ՀԲԸՄ ՀՎՀ-ի կողմից:
«Նման մրցաշար կազմակերպելու նպատակը միայն հաղթողներ ունենալը չէր, մեզ համար առավել քան կարևոր էր ստեղծել շախմատասերների աշխարհասփյուռ առցանց համայնք»,- իր շնորհավորական խոսքում շեշտեց դոկտ. Երվանդ Զորյանը:
Շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի խոսքով հանդես եկավ նաև Վազգեն Յակուբյանը՝ մրցաշարի հովանավոր ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահը:
Մրցաշարը կազմված էր երկու փուլից. տարածաշրջանային հինգ կիսաեզրափակիչ՝ Հայաստան և Արցախ, Ասիա և Օկեանիայի երկրներ, Եվրոպա, Ամերիկա, Միջին Արևելք և Աֆրիկա, այնուհետև եզրափակիչ մրցաշարի երեք տուր: Մրցաշարի հաղթողի տիտղոսը վիճարկեցին տարածաշրջանային կիսաեզրափակիչների և եզրափակչի երեք տուրերի հաղթողները:  Մրցախաղերի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան հետևել ՀՎՀ-ի շախմատի մուլտմեդիա առցանց դասընթացներին և շախմատի հայ չեմպիոնների հետ շախմատային առցանց դասեր անցկացնել՝ իրենց շախմատային հմտությունները զարգացնելու և խաղերին նախապատրաստվելու համար:
Ներկայացնենք Համահայկական շախմատի մրցաշարի տարածաշրջանային կիսաեզրափակչի հաղթողներին.
Հայաստանի և Արցախի մրցանակակիրներ՝
1-ին տեղ Սարգիս Սարգսյան, 16 տարեկան, Վանաձոր, Լոռի
2-րդ տեղ – Տիգրան Արզումանյան, 16 տարեկան, Գորիս, Սյունիք
3-րդ տեղ – Մենուա Հակոբյան, 12 տարեկան, Երևան
Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի մրցանակակիրներ՝
1-ին տեղԳևորգ Եղյան, 16 տարեկան, Հալեպ, Սիրիա
2-րդ տեղ Էդուարդ Իսկանդարյան, 14 տարեկան, Բեյրութ, Լիբանան
3-րդ տեղ Արսեն Քենյան, 9 տարեկան, Հալեպ, Սիրիա
Եվրոպայի մրցանակակիրներ՝
1-ին տեղ Դանիել Կարապետյան-Հակոբյան, 13 տարեկան, Բարսելոնա, Իսպանիա
2-րդ տեղ Դիմիտրիոս Լևոն Զաքարյան, 12 տարեկան, Օքսֆորդ, Միացյալ Թագավորություն
3-րդ տեղ Հենրիկ Սերոբյան
Ամերիկայի մրցանակակիրներ՝
1-ին տեղ Քըրք Ղազարյան, 14 տարեկան, Կալիֆոռնիա, ԱՄՆ
2-րդ տեղ Սուրեն Ղազարյան, 15 տարեկան, Սասկատչևան, Կանադա
3-րդ տեղ Էթան Բոլդի, 13 տարեկան, Կալիֆոռնիա, ԱՄՆ
Ասիայի և Օկեանիայի մրցանակակիր՝
Շահան Աբու Սայեդ, 9 տարեկան, Նոր Դելի, Հնդկաստան
«Ես ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեցա մասնակցել ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանի կողմից կազմակերպված համահայկական այս մրցաշարին: Ես ձեռք բերեցի բազմաթիվ շախմատասեր ընկերներ, ովքեր ապրում են աշխարհի տարբեր երկրներում», - ասաց մրցաշարի Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի առաջին մրցանակակիր Գևորգ Եղյանը:
Փակման արարողությանը մասնակցեցին շախմատի հայ անվանի չեմպիոններ և շախմատասերներ ամբողջ աշխարհից: Հաղթողներին իրենց շնորհավորանքի խոսքը հղեցին շախմատի կրկնակի Օլիմպիական չեմպիոն, գրոստմայստեր Տիգրան Լ. Պետրոսյանը և շախմատի Եվրոպայի կանանց թիմային չեմպիոն, գրոստմայստեր Լիլիթ Մկրտչյանը: Մրցաշարի մասնակիցներ Էթան Բոլդին ԱՄՆ-ից և Գևորգ Եղյանը Սիրիայից իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին կազմակերպիչներին և կիսվեցին տպավորություններով:
Առցանց միջոցառման ավարտին ներկաները հնարավորություն ունեցան մասնակցել վիկտորինայի և շահել լրացուցիչ մրցանակներ: Յուրահատուկ անակնկալ էր պատրաստել նաև Հայաստանի շախմատի ակադեմիան: Շախմատի Եվրոպայի կանանց թիմային չեմպիոն, գրոստմայստեր Էլինա Դանիելյանը և Ռուսաստանի կանանց արագ շախմատի չեմպիոն Կարինա Համբարձումովան կայծակնային շախմատի երկու առցանց պարտիա խաղացին: Թեժ մթնոլորտում անցնող պարտիաները վարպետորեն մեկնաբանեցին շախմատի ԱՄՆ-ի կանանց առաջնության փոխչեմպիոն Տաթև Աբրահամյանը և շախմատի ԱՄՆ-ի փոխչեմպիոն Վարուժան Հակոբյանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Сотни студентов, шахматистов и именитых чемпионов присоединились к онлайн-турниру
Армянский виртуальный университет АВУ и Шахматная академия Армении 26 июня совместно организовали онлайн-церемонию закрытия первого Общеармянского шахматного турнира. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Армянский виртуальный университет.
“Виртуальный турнир, в котором приняли участие около 520 шахматистов из 36 стран мира, прошел с 8 по 26 июня этого года на интерактивной образовательной площадке.
В начале онлайн-церемонии с приветственным словом выступили основатель армянского виртуального университета АВУ, член Центрального совета Ерванд Зорян, который расслазал о миссии и целях турнира, и президент Шахматной академии Армении, гроссмейстер Смбат Лпутян, коснувшийся влияния шахматной игры на развитие стратегического мышления молодых людей.
После вступительной речи были объявлены имена трех чемпионов Всеармянского шахматного турнира 2020 года:
Первая премия: Саркис Саркисян - 16 лет, Лори Армения
Вторая премия: Кирк Казарян, 14 лет, Калифорния, США
Третья премия: Тигран Арзуманян, 16 лет, Горис, Сюникская область, Армения.
Все победители получили почетные грамоты и специальные подарочные карты от АВУ.
“Целью организации такого турнира было не только выявление победителей. Для нас более чем важно было создание онлайн - сообщества любителей шахмат по всему миру”, - подчеркнул в своей поздравительной речи Ерванд Зорян.
С поздравлениями и добрыми пожеланиями выступил также Вазген Якубян - спонсор турнира президент АВУ Армении.
Турнир состоял из двух этапов: пять региональных полуфиналов - Армения и Арцах, страны Азии и Океании, Европа, Америка, Ближний Восток и Африка, затем три тура финального турнира. Титул победителя турнира оспорили победители трех туров региональных полуфиналов и финала. В ходе турнира участники для развития своих шахматных навыков и подготовки к играм имели возможность следить за онлайн-курсами шахматной мультмедиа и проводить шахматные онлайн-уроки с армянскими чемпионами по шахматам.
Представим победителей регионального полуфинала Всеармянского шахматного турнира:
Призеры Армении и Арцаха:
1-е место - Саркис Саркисян, 16 лет, Ванадзор, Лори
2-е место - Тигран Арзуманян, 16 лет, Горис, Сюник
3-е место - Менуа Акопян, 12 лет, Ереван
Призеры со Среднего Востока и Африки:
1-е место - Геворг Егян, 16 лет, Алеппо, Сирия
2-е место - Эдуард Искандарян, 14 лет, Бейрут, Ливан
3-е место - Арсен Кенян, 9 лет, Алеппо, Сирия
Призеры Европы:
1-е место - Даниел Карапетян-Акопян, 13 лет, Барселона, Испания
2-е место - Димитриос Левон Закарян, 12 лет, Оксфорд, Великобритания
3-е место - Генрик Серобян
Призеры Америки:
1-е место - Кирк Казарян, 14 лет, Калифорния, США
2-е место - Сурен Казарян, 15 лет, Саскатчева, Канада
3-е место - Этан Болди, 13 лет, Калифорния, США
Призер Азии и Океании:
Шаан Абу Сайед, 9 лет, Нью-Дели, Индия
“Я рад, что имел возможность принять участие в этом Общеармянском турнире, организованном армянским виртуальным университетом ВАУ. Я приобрел многочисленных друзей-шахматистов, которые живут в разных странах мира”, - сказал первый призер турнира на Ближнем Востоке и в Африке Геворг Егян.
В церемонии закрытия приняли участие известные армянские шахматисты и шахматисты со всего мира. Участники турнира Этан Болди из США и Геворг Егян из Сирии выразили свою признательность организаторам и поделились впечатлениями.
В конце онлайн-мероприятия присутствующие получили возможность принять участие в викторине и выиграть дополнительные призы. Специальный сюрприз подготовила и Шахматная академия Армении. Командная чемпионка Европы по шахматам среди женщин, гроссмейстер Элина Даниелян и чемпионка России по быстрым шахматам среди женщин Карина Амбарцумова сыграли две онлайн партии по молниеносным шахматам. Партии, проходящие в горячей атмосфере, мастерски комментировали вице-чемпион чемпионата США по шахматам среди женщин Татев Абраамян и вице-чемпион США по шахматам Варужан Акопян”, - говорится в сообщении.
В видеоматериале представлена онлайн-церемония закрытия турнира Общеармянского шахматного турнира 2020 года.